17. შესაბამისად, ნათელია, რომ საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის 414-ე მუხლის პირველი ნაწილი გამორიცხავს ამავე კოდექსის 355-ე მუხლის პირველი ნაწილით გათვალისწინებულ შემთხვევებთან მიმართებით, მათ შორის, შვილის საქართველოს საზღვრებს გარეთ გაყვანის უფლებამოსილების მინიჭების/მინიჭებაზე უარის თქმასთან დაკავშირებით განჩინების ფორმით მიღებული დროებითი განკარგულების გასაჩივრების შესაძლებლობას და, ამ კონტექსტში, ზღუდავს საქართველოს კონსტიტუციის 31-ე მუხლის პირველი პუნქტით გარანტირებულ სამართლიანი სასამართლო განხილვის ისეთ უფლებრივ კომპონენტს, როგორიცაა პირველი ინსტანციის სასამართლოს აქტის ზემდგომი ინსტანციის სასამართლოში გასაჩივრების უფლება.
4. უფლების შეზღუდვის გამართლება
4.1. ზოგადი პრინციპები/შეფასების ტესტი
18. სამართლიანი სასამართლო განხილვის, მათ შორის, პირველი ინსტანციის სასამართლოს აქტის ზემდგომი ინსტანციის სასამართლოში გასაჩივრების უფლება, თავისი მნიშვნელობის მიუხედავად, არ არის აბსოლუტური ხასიათის და „შეიძლება შეიზღუდოს გარკვეული პირობებით, რაც გამართლებული იქნება დემოკრატიულ საზოგადოებაში ლეგიტიმური საჯარო ინტერესით“ (საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2010 წლის 28 ივნისის №1/466 გადაწყვეტილება საქმეზე „საქართველოს სახალხო დამცველი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II-15).
19. ამასთანავე, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს პრაქტიკის მიხედვით, შეზღუდვის კონსტიტუციურობის შეფასება ხდება თანაზომიერების პრინციპის გამოყენებით, რომელიც გულისხმობს, რომ „უფლების მზღუდავი საკანონმდებლო რეგულირება უნდა წარმოადგენდეს ღირებული საჯარო (ლეგიტიმური) მიზნის მიღწევის გამოსადეგ და აუცილებელ საშუალებას. ამავე დროს, უფლების შეზღუდვის ინტენსივობა მისაღწევი საჯარო მიზნის პროპორციული, მისი თანაზომიერი უნდა იყოს. დაუშვებელია, ლეგიტიმური მიზნის მიღწევა განხორციელდეს ადამიანის უფლების მომეტებული შეზღუდვის ხარჯზე“ (საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2012 წლის 26 ივნისის №3/1/512 გადაწყვეტილება საქმეზე „დანიის მოქალაქე ჰეიკე ქრონქვისტი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II-60).
20. ამდენად, საქმის გადაწყვეტის მოცემულ ეტაპზე, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ უნდა დაადგინოს, რა ლეგიტიმური მიზნების მიღწევას ემსახურება სადავო რეგულაცია და რამდენად შეესაბამება იგი თანაზომიერების პრინციპის მოთხოვნებს.
4.2. ლეგიტიმური მიზანი
21. №1731 კონსტიტუციური სარჩელის არსებითი განხილვის სხდომაზე, საქართველოს პარლამენტის წარმომადგენლებმა სადავო რეგულირების ლეგიტიმურ მიზნად დაასახელეს, ერთი მხრივ, სასამართლო ხელისუფლების გადატვირთულობისაგან დაცვა, ხოლო, მეორე მხრივ, ბავშვის საუკეთესო ინტერესების უზრუნველყოფა.
22. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ არაერთ საქმეზე მიუთითა, რომ სასამართლო ხელისუფლების ხელოვნური გადატვირთვისაგან დაცვა წარმოადგენს ხარისხიანი და ეფექტიანი მართლმსაჯულების უზრუნველყოფის ერთ-ერთ უმნიშვნელოვანეს წინაპირობას (იხ., საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2014 წლის 23 მაისის №3/1/574 გადაწყვეტილება საქმეზე „საქართველოს მოქალაქე გიორგი უგულავა საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II-69), რაც, თავის მხრივ, არსებითად განაპირობებს ადამიანის ძირითადი უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვის ხარისხს. ხსენებულის გათვალისწინებით, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს პრაქტიკაში სასამართლოს ხელოვნური გადატვირთვისგან დაცვა იმ ღირებულ საჯარო ლეგიტიმურ მიზნად განიხილება, რომლის მისაღწევადაც დასაშვებია საქართველოს კონსტიტუციის 31-ე მუხლის პირველი პუნქტით დაცული საქმის ზემდგომი ინსტანციის სასამართლოში გასაჩივრების უფლების შეზღუდვა.
23. იმავდროულად, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო განმარტავს, რომ საქართველოს კონსტიტუციის 36-ე მუხლის მე-3 პუნქტის საფუძველზე, ბავშვის უფლებები კონსტიტუციურსამართლებრივი დაცვით სარგებლობს. „ბავშვის უფლებების შესახებ“ გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის 1989 წლის 20 ნოემბრის კონვენციის მე-3 მუხლი, ყველა გარემოებაში და ბავშვთან დაკავშირებული ყველა გადაწყვეტილების მიღებისას, ამოსავალ წერტილად და უპირველესი ზრუნვის საგნად ბავშვის საუკეთესო ინტერესების გათვალისწინებას მიიჩნევს. მსგავსად, ბავშვის უფლებათა კოდექსის მე-5 მუხლი ადგენს ბავშვის საუკეთესო ინტერესების პრიორიტეტულობის პრინციპს და განამტკიცებს ბავშვის უფლებას, მასთან დაკავშირებული ნებისმიერი გადაწყვეტილების მიღებისას, უპირატესობა მიენიჭოს მის საუკეთესო ინტერესებს. ცხადია, ბავშვის საუკეთესო ინტერესების ცნება საკმაოდ ყოვლისმომცველი კონცეფციაა და შეეხება ბავშვის კეთილდღეობასთან, უსაფრთხოებასთან, ჯანმრთელობასთან, განათლებასთან, ფიზიკურ, ფსიქოლოგიურ, ინტელექტუალურ და მორალურ-ზნეობრივ განვითარებასთან დაკავშირებულ და სხვა საკითხებს. ამასთანავე, ბავშვის საუკეთესო ინტერესების გათვალისწინების ვალდებულება არ არის თვითმიზანი, არამედ, საზოგადოების სრულფასოვან წევრად ჩამოყალიბების გზაზე, წარმოადგენს მნიშვნელოვან სამართლებრივ მექანიზმს ბავშვის კეთილდღეობისა და მისი ძირითადი უფლებებისა და თავისუფლებების უზრუნველყოფისათვის. აღნიშნული ინტერესების დაცვისათვის სათანადო ნორმატიული სივრცის შექმნის გარეშე კი, შეუძლებელი იქნება როგორც ბავშვზე სპეციალური ზრუნვის ვალდებულების შესრულება მშობლებისა თუ სახელმწიფოს მხრიდან, აგრეთვე ბავშვის, როგორც დამოუკიდებელი ინდივიდის, ფუნდამენტური უფლებებისა და თავისუფლებების გარანტირება, პრაქტიკაში ეფექტიანი აღსრულება. შესაბამისად, ბავშვის ინტერესების დაცვა წარმოადგენს უაღრესად ღირებულ სიკეთეს, რომლის უზრუნველყოფის მიზნითაც დასაშვებია საქართველოს პარლამენტის მხრიდან სხვადასხვა სახის საკანონმდებლო ღონისძიებების შემუშავება და, ამ პროცესში, საქართველოს კონსტიტუციის 31-ე მუხლის პირველი პუნქტით გარანტირებული უფლების შეზღუდვა.
4.3. გამოსადეგობა და აუცილებლობა
24. სადავო ნორმით გათვალისწინებული შეზღუდვის გამოსადეგობაზე მსჯელობისას, „საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ უნდა დაადგინოს, რამდენად არსებობს ლოგიკური კავშირი საქართველოს პარლამენტის მიერ დასახელებულ ლეგიტიმურ მიზანსა და სადავო ნორმებით დადგენილ უფლების შეზღუდვის ფორმას შორის – რამდენად იძლევა სადავო ნორმები დასახელებული ლეგიტიმური მიზნის მიღწევის შესაძლებლობას“ (საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2017 წლის 17 მაისის №3/3/600 გადაწყვეტილება საქმეზე „საქართველოს მოქალაქე კახა კუკავა საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II-48). იმავდროულად, „გამოსადეგობასთან ერთად შემზღუდველი ღონისძიება უნდა წარმოადგენდეს შეზღუდვის აუცილებელ (ყველაზე ნაკლებად მზღუდველ) საშუალებას“ (საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2017 წლის 17 ოქტომბრის №3/4/550 გადაწყვეტილება საქმეზე „საქართველოს მოქალაქე ნოდარ დვალი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II-26).მაშასადამე, ერთი მხრივ, აუცილებელია, სადავო ღონისძიებით შესაძლებელი იყოს ლეგიტიმური მიზნების რეალიზაცია, ხოლო, მეორე მხრივ, არ არსებობდეს მოსარჩელე მხარის ძირითადი უფლებების ნაკლებადშემზღუდველი და ლეგიტიმური მიზნის მსგავსი ეფექტიანობით მიღწევის გონივრული შესაძლებლობა.
25. საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის 414-ე მუხლის პირველი ნაწილი, როგორც აღინიშნა,ზღუდავს ამავე კოდექსის 355-ე მუხლის პირველი ნაწილით გათვალისწინებულ საკითხებთან, მათ შორის, მშობლის მიერ შვილის საქართველოს საზღვრებს გარეთ გაყვანის შეზღუდვასთან/უფლებამოსილების მინიჭებასთან დაკავშირებით მიღებული დროებითი განკარგულების სააპელაციო სასამართლოში გასაჩივრების შესაძლებლობას. მსგავსი საკანონმდებლო მოწესრიგება, ბუნებრივია, ამცირებს სააპელაციო სასამართლოს მიერ განსახილველ/გადასაწყვეტ საქმეთა რაოდენობას და საკუთარი წვლილი შეაქვს გადატვირთულობისაგან სასამართლოს დაცვის ლეგიტიმური მიზნის მიღწევის პროცესში. ცხადია ისიც, რომ განსახილველ/გადასაწყვეტ საქმეთა რაოდენობის შემცირებით, სასამართლოს მხრიდან საკუთარი კონსტიტუციური მანდატის შესრულება მოითხოვს ნაკლებ ადამიანურ, დროით, მატერიალურ თუ ადმინისტრაციულ რესურსს. აღნიშნული კი, თავის მხრივ, სასამართლოს აძლევს სხვა საქმეებზე ორიენტირების შესაძლებლობას და ხელს უწყობს დროული და ეფექტიანი მართლმსაჯულების განხორციელებას. იმავდროულად, არ იკვეთება მოსარჩელეთა უფლების ნაკლებად შემზღუდველი და ლეგიტიმური მიზნის იმავე ეფექტიანობით მიღწევის ალტერნატიული მექანიზმის არსებობა. სწორედ ამიტომ, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო მიიჩნევს, რომ საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის 414-ე მუხლის პირველი ნაწილით დადგენილი შეზღუდვა წარმოადგენს სასამართლო ხელისუფლების გადატვირთულობისაგან დაცვის ლეგიტიმური მიზნის გამოსადეგ და აუცილებელ საშუალებას.
26. მოპასუხე მხარემ საქმის არსებითი განხილვის სხდომაზე მიუთითა, რომ პირველ ინსტანციაში საქმის განმხილველ სასამართლოს, სააპელაციო ინსტანციის სასამართლოსაგან განსხვავებით, გააჩნია საქმის ფაქტობრივი გარემოებებისა და მასალების სიღრმისეული ცოდნა, უკეთესად არის ინფორმირებული იმასთან დაკავშირებით, რა საკითხების მოწესრიგება შეიძლება გახდეს ეტაპობრივად საჭირო საბოლოო გადაწყვეტილების მიღებამდე. ამრიგად, მოპასუხე მხარის პოზიციით, პირველი ინსტანციის სასამართლოსაგან მეტად სავარაუდოა დასაბუთებული, სამართლიანი, ეფექტიანი და ბავშვის საუკეთესო ინტერესების შესაბამისი გადაწყვეტილების მიღება. საპირისპიროდ, სასამართლოს დროებითი განკარგულების გასაჩივრების შესაძლებლობის პირისათვის მინიჭებამ შესაძლოა, გამოიწვიოს სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლის მხრიდან საქმის არასრულყოფილი შესწავლა და ბავშვის საუკეთესო ინტერესების საწინააღმდეგო გადაწყვეტილების მიღება.
27. ბავშვის საუკეთესო ინტერესების უზრუნველყოფის ლეგიტიმურ მიზანთან მიმართებით, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო კიდევ ერთხელ მიუთითებს მართლმსაჯულების განხორციელების პროცესში საერთო სასამართლოების ინსტანციური სისტემის როლსა და დანიშნულებაზე, ადამიანის ძირითადი უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვის თვალსაზრისით. მართლმსაჯულების განხორციელების პროცესში, საქმის განმხილველი, პირველი თუ სააპელაციო ინსტანციის სასამართლო კონსტიტუციურად შებოჭილია სამართლის პრაქტიკაში აღსრულების ვალდებულებით, რაც მოითხოვს სასამართლოს/მოსამართლის წინაშე დასმული საკითხის გადაწყვეტას კანონმდებლობის საფუძველზე და მის შესაბამისად. აღნიშნული, თავის მხრივ, გულისხმობს საქმის განმხილველი სასამართლოს მხრიდან საკანონმდებლო დებულებების კვალიფიციურ ინტერპრეტაციას, საქმის ფაქტობრივი გარემოებების, საქმის გადაწყვეტისათვის რელევანტური მტკიცებულებების სრულ, ზუსტ და ყოველმხრივ გამოკვლევას, სამართლის ნორმის კონკრეტული საქმის ინდივიდუალური გარემოებებისადმი მისადაგებას, შეპირისპირებულ ინტერესთა სამართლიან დაბალანსებას და, გადაწყვეტილების მიღების გზით, მართლმსაჯულების განხორციელებას.
28. ამ თვალსაზრისით, ბავშვის უფლებათა კოდექსიც ითვალისწინებს სასამართლოს ვალდებულებას, ბავშვის უფლებებთან დაკავშირებულ საქმეზე გადაწყვეტილების მიღებისას, უპირატესობა მიანიჭოს ბავშვის საუკეთესო ინტერესებს (ბავშვის უფლებათა კოდექსის მე-5 მუხლის მე-3 ნაწილი, 81-ე მუხლის მე-2 ნაწილი). აღნიშნული კოდექსი, ბავშვის საუკეთესო ინტერესებისათვის უპირატესობის მინიჭების მიზნით, ადგენს სასამართლოს მიერ სამართლის ნორმის განმარტების, ბავშვის საუკეთესო ინტერესების განსაზღვრისა და მათი სავალდებულო შეფასებისა თუ მიღებული გადაწყვეტილების დასაბუთების ზოგად და საბაზისო კრიტერიუმებს. კერძოდ, ერთი მხრივ, სამართლის ნორმის განმარტებისას, განსაზღვრულია იმ განმარტების გამოყენების ვალდებულება, რომელიც ბავშვის საუკეთესო ინტერესებს ყველაზე მეტად შეესაბამება, ხოლო, მეორე მხრივ, დადგენილია, რომ, მათ შორის, სასამართლო ხელისუფლების ორგანოებმა ბავშვის საუკეთესო ინტერესები უნდა განსაზღვრონ და სავალდებულო შეფასება განახორციელონ ბავშვის აზრის მოსმენისა და სათანადოდ გათვალისწინების, ბავშვის ყველა სხვა უფლების დაცვის, მათ შორის, ღირსების დაცვის, თავისუფალი განვითარების, განათლების, ჯანმრთელობის დაცვის, სოციალური დაცვის, ყველა ფორმის ძალადობისგან დაცვისა და ბავშვებისადმი თანასწორი მოპყრობის უზრუნველყოფის და მულტიდისციპლინური მიდგომით, ბავშვის ფსიქოლოგიური და ფიზიკური კეთილდღეობის, მისი სამართლებრივი, სოციალური და ეკონომიკური ინტერესების შეფასებისა და გათვალისწინების გზით (ბავშვის უფლებათა კოდექსის მე-5 მუხლის მე-4 და მე-5 ნაწილები). ამავე დროს, ბავშვთან დაკავშირებულ საქმეზე გადაწყვეტილების მიღებისას, სასამართლომ უნდა გაითვალისწინოს ბავშვის ფიზიკური და ფსიქოლოგიური დაცვისა და უსაფრთხოების, განათლების, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის, ფსიქოსოციალური მხარდაჭერისა და რეაბილიტაციის შეუფერხებელი ხელმისაწვდომობის, ბავშვის მიმართ ძალადობის ნებისმიერი ფორმის, მისი შეურაცხყოფისა და საფრთხის თავიდან აცილების, ბავშვის ჰარმონიული განვითარების ხელშეწყობის, მისი პიროვნების, ინდივიდუალური შესაძლებლობებისა და ინტერესების პატივისცემის, ბავშვის მოსაზრებების, ბავშვსა და მის მშობელს შორის ურთიერთობის, ორივე მშობელთან ბავშვის ურთიერთობის შენარჩუნების ან აღდგენის შესაძლებლობის, ბავშვის მოსაზრების საწინააღმდეგო გადაწყვეტილების მიღების შემთხვევაში, მისი აღსრულების ეტაპზე ბავშვისთვის შესაძლო ზიანის მიყენების თავიდან აცილების კონკრეტული ღონისძიებების კრიტერიუმები, ისევე, როგორც ნებისმიერი სხვა საკითხი, რომლიც პირდაპირ ან ირიბად გავლენას ახდენს ბავშვის უფლებებსა და საქმის სამართლიანი პროცესის პრინციპების დაცვით გადაწყვეტაზე (ბავშვის უფლებათა კოდექსის 81-ე მუხლის მე-3 ნაწილი).
29. ამრიგად, მოქმედი კანონმდებლობის ანალიზი ცხადყოფს, რომ, ბავშვთან დაკავშირებულ საქმეზე გადაწყვეტილების მიღებისას, სასამართლო ვალდებულია, ხელმძღვანელობდეს ბავშვის საუკეთესო ინტერესებით. სწორედ ბავშვის საუკეთესო ინტერესების დაცვის ვალდებულებით ბოჭვის ფარგლებში უნდა მოქმედებდეს საოჯახო დავის განმხილველი პირველი ინსტანციის სასამართლო ერთ-ერთი მშობლის მიერ არასრულწლოვანი შვილის საქართველოს საზღვრებს გარეთ გაყვანის უფლების განსაზღვრისას, ხოლო სააპელაციო სასამართლო – სააპელაციო საჩივრის განხილვისა და გადაწყვეტისას. შესაბამისად, სააპელაციო სასამართლოს მხრიდან საქმის ფაქტობრივი გარემოებებისა და მასალების არასრულყოფილი შესწავლის რისკებისგან მომდინარე ბავშვის საუკეთესო ინტერესების ხელყოფის პრევენციასა და ბავშვის უფლებების განხორციელებასთან დაკავშირებული დროებითი განჩინების გასაჩივრების შესაძლებლობის შეზღუდვას შორის არ არსებობს რაციონალური კავშირი.
30. საპირისპიროდ, რამდენადაც, მათ შორის, საოჯახოსამართლებრივი დავების ფარგლებში, ბავშვთან დაკავშირებით გადაწყვეტილების მიღებისას, ფაქტობრივად, შეუძლებელია საქმის არამართებულად გადაწყვეტის, შეცდომის დაშვების, საქმის ფაქტობრივი გარემოებებისა და ბავშვის კონკრეტული საჭიროებების შეცდომით შეფასების რისკების აბსოლუტური ხარისხით გამორიცხვა, მათ შორის, დროებითი განკარგულების გასაჩივრების უფლებით როგორც უშუალოდ ბავშვის (პირადად თუ კანონიერი წარმომადგენლის მეშვეობით), აგრეთვე მშობლის მიერ სარგებლობა შეასრულებს საგარანტიო ფუნქციას მართლმსაჯულების განხორციელების პროცესში შეცდომების დაშვების ალბათობის შემცირებისათვის. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს განმარტებით, „... გასაჩივრების უფლება ასრულებს პრევენციულ ფუნქციას და, ერთი მხრივ, წარმოადგენს მოსამართლის მხრიდან თვითნებობის თავიდან აცილების მექანიზმს და მოსამართლეს უბიძგებს, თავიდან აიცილოს შესაძლო შეცდომები, ხოლო, მეორე მხრივ, ქმნის დაშვებული შეცდომების გამოსწორების შესაძლებლობას“ (საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2014 წლის 27 თებერვლის №2/2/558 გადაწყვეტილება საქმეზე „საქართველოს მოქალაქე ილია ჭანტურაია საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II-55). მაშასადამე, ერთ-ერთი მშობლისათვის შვილის საქართველოს საზღვრებს გარეთ გაყვანის უფლების შეზღუდვის/მინიჭების შესახებ დროებითი განკარგულების გასაჩივრების შესაძლებლობის ნორმატიულ დონეზე გათვალისწინება არათუ ეწინააღმდეგება ბავშვის საუკეთესო ინტერესებს, არამედ სწორედ აღნიშნულ ინტერესებთან არათავსებადი გადაწყვეტილების მიღების პრევენციისა და ბავშვის უფლებებისა და თავისუფლებების პრაქტიკაში ადეკვატური დაცვის მექანიზმს წარმოადგენს.
31. ამასთანავე, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო მიზანშეწონილად მიიჩნევს ყურადღების იმ გარემოებაზე გამახვილებას, რომ, მოცემულ შემთხვევაში, მოპასუხე მხარის არგუმენტაციის გათვალისწინებით, ბავშვის სამართლიან სასამართლო განხილვაზე უფლება იზღუდება თავად ბავშვის საუკეთესო ინტერესების დაცვაზე მითითებით. ცხადია, არ არის გამორიცხული პირველი ინსტანციის სასამართლოს/მოსამართლის მიერ მიღებული დროებითი განკარგულების გასაჩივრების უფლების არსებობის შემთხვევაში, ამავე განკარგულებით პირველი ინსტანციის წესით მოწესრიგებული საკითხის სააპელაციო სასამართლოს მხრიდან განსხვავებულად მოწესრიგების შესაძლებლობა. მაგალითად, შესაძლოა, საქმის განმხილველმა სასამართლომ, დროებითი განკარგულებით, შეზღუდოს ბავშვის საქართველოს სახელმწიფოს საზღვრებს გარეთ გაყვანა, მათ შორის, თავად ბავშვის ჯანმრთელობის დაცვასთან დაკავშირებული საკითხების მოწესრიგების მიზნით, დაადგინოს ამგვარი საჭიროების არარსებობა, იმ მოტივით, რომ ბავშვის ჯანმრთელობის მდგომარეობის უზრუნველყოფა საქართველოს სამედიცინო სისტემის მიერ ეკვივალენტურად არის შესაძლებელი, სააპელაციო სასამართლომ კი შეცვალოს ხსენებული დროებითი მოწესრიგება. და პირიქით, ბავშვის საუკეთესო ინტერესების უზრუნველყოფის მოტივით, როდესაც ამას განსაკუთრებული, გადაუდებელი აუცილებლობა მოითხოვს, პირველი ინსტანციის სასამართლომ მიიღოს გადაწყვეტილება ბავშვის საზღვარგარეთ ჯანმრთელობის მდგომარეობის უზრუნველყოფის მოტივით გაყვანის დასაშვებობის თაობაზე, სააპელაციო სასამართლომ კი შეცვალოს აღნიშნული გადაწყვეტილება. ამ მხრივ, ბუნებრივია, პირველი ინსტანციის სასამართლოს დროებითი განკარგულების გასაჩივრების უფლების შეზღუდვა ხელს უწყობს ბავშვთან დაკავშირებული გადაწყვეტილებით დადგენილი status quo მდგომარეობის შენარჩუნებას და ამცირებს პირველი ინსტანციის სასამართლოს მიერ მიღებული დროებითი განკარგულების შეცვლის შესაძლებლობას, თუმცა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო ვერ გაიზიარებს მოპასუხე მხარის განმარტებას, რომ სასამართლოს დროებითი განკარგულების გასაჩივრების უფლება თავად გასაჩივრების მსურველი ბავშვისათვის, მისი საუკეთესო ინტერესების დაცვის მოტივზე მითითებით შეიძლება შეიზღუდოს. ამ თვალსაზრისით, ხაზგასასმელია, რომ, ერთი მხრივ, მსგავსი status quo მდგომარეობის შენარჩუნება არ წარმოადგენს თავისთავად მიზანს, არ მეტყველებს ბავშვის საუკეთესო ინტერესების უპირატესად გათვალისწინებაზე, მეორე მხრივ, კი ამგვარი დროებითი განჩინების სააპელაციო სასამართლოს მიერ გადასინჯვის მოტივი სწორედ ბავშვის საუკეთესო ინტერესებთან მისი თავსებადობის გადამოწმებაა. ამდენად, საოჯახოსამართლებრივი დავის ფარგლებში, ბავშვის უფლებებისა თუ თავისუფლებების განხორციელების შესახებ მიღებული სასამართლოს დროებითი განჩინებით მოწესრიგებული მდგომარეობის ბრმა კონსერვაცია ვერ იქნება განხილული, როგორც ბავშვის საუკეთესო ინტერესების დაცვის პრინციპიდან მომდინარე მოთხოვნა. მოსარჩელე ბავშვისათვის პირველი ინსტანციის სასამართლოს დროებითი განკარგულების გასაჩივრების უფლების მინიჭება ვერ შეაფერხებს ბავშვზე მორგებული, ბავშვის საუკეთესო ინტერესების უპირატესი დაცვით ნაკარნახევი მართლმსაჯულების განხორციელებას.
32. ამის მიღმა, სადავო ნორმით მოწესრიგებული ურთიერთობის ადრესატები, ბავშვთან/არასრულწლოვან შვილთან ერთად, არიან საოჯახოსამართლებრივი დავის მხარეები – ბავშვის მშობლები, რომლებიც, აგრეთვე მოიაზრებიან სამართლიანი სასამართლო განხილვის უფლების (მათ შორის, გასაჩივრებაზე უფლების) სუბიექტებად და რომელთაც, სადავო ნორმის საფუძველზე, მსგავსად, არ გააჩნიათ პირველი ინსტანციის სასამართლოს დროებითი განკარგულების გასაჩივრების უფლება. განსახილველ საქმეზე, როგორც აღინიშნა, სადავო ნორმის არაკონსტიტუციურად ცნობის მოთხოვნა წარმოდგენილია, მათ შორის, მშობლის პერსპექტივიდან. ამ მხრივ, მართალია, სააპელაციო სასამართლოში ამგვარი დროებითი განკარგულების გასაჩივრების მსურველი ერთ-ერთი მშობლის მოთხოვნა/ინტერესი შესაძლოა [სრულად], არ ემთხვეოდეს ბავშვის ინტერესს, თუმცა, რამდენადაც ზემდგომი ინსტანციის სასამართლო, აღნიშნული განკარგულების გადასინჯვის თაობაზე გადაწყვეტილების მიღების პროცესში, შებოჭილია ბავშვის ინტერესების პრიორიტეტიზაციის მოთხოვნით, მშობლის მიერ გასაჩივრების უფლებით სარგებლობა ვერ შეაფერხებს ბავშვის საუკეთესო ინტერესების დაცვას. შესაბამისად, საოჯახოსამართლებრივი დავების ფარგლებში, ბავშვთან დაკავშირებული დროებითი განკარგულების გასაჩივრების უფლების მშობლისათვის მინიჭებას არ გააჩნია ბავშვის საუკეთესო ინტერესების დაზიანების სამართლებრივი პოტენციალი.
33. ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო მიიჩნევს, რომ არ არსებობს ლოგიკური კავშირი საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის 414-ე მუხლის პირველი ნაწილით გათვალისწინებულ უფლებაშემზღუდველ ღონისძიებასა და ბავშვის საუკეთესო ინტერესების დაცვის ლეგიტიმურ მიზანს შორის. სწორედ ამიტომ, განსახილველ შემთხვევაში, ბავშვის საუკეთესო ინტერესების დაცვის ლეგიტიმური მიზანი არ გამოდგება მშობლისათვის შვილის საქართველოს საზღვრებს გარეთ გაყვანის შეზღუდვის/უფლებამოსილების მინიჭების შესახებ პირველი ინსტანციის სასამართლოს დროებითი განკარგულების გასაჩივრების უფლების შეზღუდვის კონსტიტუციურობის სამტკიცებლად.
4.4. პროპორციულობა (ვიწრო გაგებით)
34. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ, განსახილველ საქმეზე, უკვე დაადგინა, რომ საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის 414-ე მუხლის პირველი ნაწილი არის სასამართლო სისტემის გადატვირთულობისაგან დაცვის ლეგიტიმური მიზნის მიღწევის გამოსადეგი და აუცილებელი საშუალება. კონსტიტუციური დავის გადაწყვეტის მოცემულ ეტაპზე კი უნდა შეფასდეს, რამდენად აკმაყოფილებს სადავო ღონისძიება თანაზომიერების პრინციპის პროპორციულობის (stricto sensu) ელემენტს, რომელიც საკანონმდებლო ორგანოს მხრიდან შეზღუდულ და დაცულ ინტერესებს შორის სამართლიანი ბალანსის დადგენას მოითხოვს (იხ., საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2017 წლის 17 ოქტომბრის №3/4/550 გადაწყვეტილება საქმეზე „საქართველოს მოქალაქე ნოდარ დვალი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II-43).
35. მოცემულ საქმეზე ერთმანეთს უპირისპირდება, ერთი მხრივ, მშობლისათვის შვილის საქართველოს საზღვრებს გარეთ გაყვანის საკითხის მოწესრიგების შესახებ პირველი ინსტანციის სასამართლოს დროებითი განკარგულების მოსარჩელეთა მიერ სააპელაციო სასამართლოში გასაჩივრების, ხოლო, მეორე მხრივ, სასამართლო სისტემის გადატვირთულობისაგან დაცვის ლეგიტიმური ინტერესები.
36. სასამართლო ხელისუფლების გადატვირთულობა საქმეზე დროული და ეფექტიანი მართლმსაჯულების განხორციელების დამაბრკოლებელი ერთ-ერთი ყველაზე სერიოზული ფაქტორია. სასამართლოს გადატვირთულობა წარმოშობს მნიშვნელოვან პრობლემებს, რამდენადაც, ერთი მხრივ, იწვევს საქმეების განხილვის პროცესის დაყოვნებას, ხოლო, მეორე მხრივ, სასამართლოს აფერხებს მის განხილვაში არსებული საქმეების სრულყოფილად და ყოველმხრივ გამოკვლევაში. ამრიგად, სასამართლოს გადატვირთვისგან დაცვის ლეგიტიმური მიზანი პირდაპირ კავშირშია მართლმსაჯულების სისტემის გამართულ ფუნქციონირებასთან. ხსენებული ლეგიტიმური მიზნის დაცვა ემსახურება სამართლიანი სასამართლო განხილვის უფლებით სარგებლობისათვის სათანადო სივრცის შექმნას. შესაბამისად, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს პრაქტიკის მიხედვით, ყველა საქმეზე სააპელაციო სასამართლოსათვის მიმართვის შესაძლებლობის არსებობა მნიშვნელოვნად გააუარესებს ზემდგომი სასამართლოების საქმიანობის ეფექტიანობას. ამიტომ, პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწვეტილების სააპელაციო წესით გასაჩივრების უფლება, თავისთავად, ვერ გადაწონის სასამართლოს გადატვირთულობისაგან დაცვის ლეგიტიმურ ინტერესს. კანონმდებელი უფლებამოსილია, შეზღუდოს სასამართლოს გადაწყვეტილების ზემდგომ ინსტანციაში გასაჩივრების შესაძლებლობა, თუ პირს პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილების გადამოწმების განსაკუთრებული ინტერესი არ გააჩნია (იხ., საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2018 წლის 19 ოქტომბრის №2/7/779 გადაწყვეტილება საქმეზე „საქართველოს მოქალაქე დავით მალანია საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II-14, 24).
37. ამგვარად, დაპირისპირებულ სიკეთეთა შორის სამართლიანი ბალანსის დადგენის მიზნით, უნდა შემოწმდეს, რამდენად წარმოადგენს პირველ ინსტანციაში საქმის განმხილველი მოსამართლის მიერ მიღებული დროებითი განკარგულება სასამართლო გადაწყვეტილების იმ კატეგორიას, რომელიც, საქართველოს კონსტიტუციის მიზნებისათვის, საჭიროებს, სულ მცირე, ორი ინსტანციის სასამართლოს მიერ განხილვას. ამისათვის კი აუცილებელია სამართლიანი სასამართლო განხილვის უფლების გასაჩივრების კომპონენტის დანიშნულების ჯეროვანი ანალიზი, ბავშვის საუკეთესო ინტერესების დაცვის კონტექსტში, რაც, განსახილველ შემთხვევაში, საოჯახო დავის ფარგლებში, დროებითი განკარგულების სააპელაციო ინსტანციის სასამართლოში გასაჩივრების ინტერესის ხარისხის შეფასებას გულისხმობს. სწორედ ამიტომ, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ, თავდაპირველად, უნდა შეაფასოს, რამდენად მომეტებულად არსებობს მოსარჩელეთა მხრიდან გასაჩივრების უფლებით სარგებლობის საჭიროება, ხოლო შემდგომში – განსაზღვროს აღნიშნული უფლების რეალიზება ქმნის თუ არა სასამართლო სისტემის იმგვარი გადატვირთულობის საფრთხეს, რომელიც არაეფექტიანს ხდის მის საქმიანობას.
38. საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის 414-ე მუხლის პირველი ნაწილი, როგორც აღინიშნა, გამორიცხავს, მათ შორის, ერთ-ერთი მშობლის მიერ შვილის საქართველოს საზღვრებს გარეთ გაყვანის საკითხის მოწესრიგების თაობაზე პირველი ინსტანციის სასამართლოს მიერ მიღებული დროებითი განკარგულების სააპელაციო სასამართლოში გასაჩივრების შესაძლებლობას. ზოგადად, საქართველოს საზღვრებს გარეთ ბავშვის/არასრულწლოვნის გაყვანის საკითხის გადაწყვეტის საჭიროება შემთხვევათა საკმაოდ მრავალფეროვან ვარიაციებთან მიმართებით შეიძლება წარმოიშვას. კერძოდ, მშობლის მიერ ბავშვის საქართველოს საზღვრებს გარეთ გაყვანის უფლებამოსილების მინიჭების მოთხოვნა, როგორც წესი, ნაკარნახევია ბავშვის ისეთი ინტერესების დაცვის მოტივით, როგორებიცაა: სამედიცინო, სასწავლო-საგანმანათლებლო, რეკრეაციულ-ტურისტული, პირადი თუ ოჯახური საჭიროებები და სხვა.
39. ორივე შემთხვევაში – როგორც ბავშვის საქართველოს საზღვრებს გარეთ გაყვანის სასარგებლოდ, აგრეთვე საქართველოს ტერიტორიის დატოვების შეზღუდვის თაობაზე გადაწყვეტილების შედეგები, თავად ბავშვისათვის, დაკავშირებულია სერიოზულ რისკებთან. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ ერთ-ერთ გადაწყვეტილებაში მიუთითა, რომ ქვეყნის დატოვების შემთხვევაში, ბავშვი შესაძლოა, ჩვეულისაგან კარდინალურად განსხვავებულ სოციალურ, პოლიტიკურ და კულტურულ გარემოში აღმოჩნდეს, რაც წარმოშობს ბავშვის სიცოცხლის, ჯანმრთელობის, ფიზიკური მთლიანობის ხელყოფის საფრთხეს. არასრულწლოვნის მიერ სახელმწიფოს დამოუკიდებლად დატოვების შემთხვევაში, განსაკუთრებით მაღალია ბავშვის ტრეფიკინგის, ექსპლოატაციის, საერთაშორისო მოტაცებისა და სხვა რისკები. უშუალო ფიზიკური საფრთხის მიღმა, სრულიად უცხო სოციალურ-კულტურულ გარემოში შედარებით ხანგრძლივი პერიოდის გატარება განსაკუთრებით რთულად გადასატანია ზრდასრულ ადამიანად ჩამოუყალიბებელი პირისათვის და შესაძლოა, წარმოშვას მნიშვნელოვანი ფსიქოლოგიური პრობლემები (იხ., საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2018 წლის 7 დეკემბრის №2/10/1212 გადაწყვეტილება საქმეზე „საქართველოსა და კანადის მოქალაქე გიორგი სპარტაკ ნიკოლაძე საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II-14). მეორე მხრივ, თვალსაჩინო და ხელშესახებია ისიც, რა სერიოზულ საფრთხეებთან შეიძლება იყოს დაკავშირებული ბავშვისათვის საქართველოს ტერიტორიის დატოვების აკრძალვა, თავად ბავშვის ჯანმრთელობის, განათლების, ფიზიკური თუ ფსიქოლოგიური მდგრადობის, პირადი თუ ოჯახური კავშირების შენარჩუნება-განვითარების, საზოგადო კეთილდღეობის მხრივ თუ სხვა კონტექსტში. მაგალითისათვის, ერთ-ერთ ყველაზე უკიდურეს შემთხვევაში, ბავშვს შესაძლოა, ესაჭიროებოდეს საზღვარგარეთ გადაუდებელი სამედიცინო მკურნალობა/სამედიცინო მომსახურების მიღება, საქართველოს სახელმწიფოს საზღვრებს გარეთ გაყვანის, თუნდაც დროებით, აკრძალვის პირობებში კი არსებობდეს ბავშვის სიცოცხლისა თუ ჯანმრთელობისათვის მყისიერი და გამოუსწორებელი ზიანის მიყენების რეალური რისკი. მაშასადამე, ცხადია, რომ მშობლებსა და შვილს შორის ნორმალური, რეგულარული და ჰარმონიული ოჯახური ურთიერთობის, ბავშვის აღზრდის, კეთილდღეობისა და დაცვისათვის ბუნებრივი გარემოს შენარჩუნება-განვითარების ინტერესზე, ისევე, როგორც ბავშვის კეთილდღეობაზე სასამართლოს დროებითი განკარგულების ზეგავლენა ძალიან მასშტაბურია.
40. ზემოხსენებული ინტერესების სათანადოდ დაბალანსებისა და ბავშვის საუკეთესო ინტერესებისათვის ყველაზე შესაფერისი გადაწყვეტილების მიღების მიზნით, თუნდაც დროებითი და შუალედური აქტის შემუშავებისას, სასამართლოს ეკისრება სრული ოჯახური სურათისა და მთელი რიგი, განსაკუთრებით კი ფაქტობრივი, ფსიქოლოგიური, ემოციური, მატერიალური თუ სამედიცინო ხასიათის ფაქტორების სიღრმისეული შესწავლისა და გამოკვლევის ვალდებულება. სწორედ ამგვარად არის შესაძლებელი საოჯახოსამართლებრივ დავაში მონაწილე თითოეული სუბიექტის მიმართ, იქნება ეს მხარე თუ სხვა დაინტერესებული პირი, დაბალანსებული და გონივრული გადაწყვეტილების მიღება, იმ დათქმით, რომ, როგორიც არ უნდა იყოს აღნიშნული გადაწყვეტილების შინაარსი, იგი, ყველა შემთხვევაში, ორიენტირებული იქნება ბავშვის ფიზიკური, ფსიქოემოციური თუ სოციალური განვითარების ინტერესების შესატყვისი და ბავშვისათვის მაქსიმალურად ადეკვატური, სრულყოფილი გარემოს შექმნაზე.
41. შესაბამისად, საქმის ფაქტობრივი გარემოებების, ბავშვის მიერ გამოხატული ნებისა და ბავშვის საუკეთესო ინტერესების, ისევე, როგორც, ინტერესთა სამართლიანი დაბალანსების თვალსაზრისით – მშობლების/ბავშვის ინტერესების არასათანადოდ, არასრულყოფილად, შეცდომით შეფასება წარმოშობს სერიოზულ, ზოგჯერ კი – გამოუსწორებელ შედეგებს ერთ-ერთი მშობლის მიერ ბავშვის საქართველოს საზღვრებს გარეთ გაყვანის უფლებამოსილების მინიჭების ან მინიჭებაზე უარის თქმის შესახებ დროებითი განკარგულების მიღების შემთხვევაში. სწორედ დროებითი განკარგულებით მოსაწესრიგებელი საკითხის შინაარსი, სპეციფიკურობა და სენსიტიურობა, გავლენა მშობლებსა და შვილს შორის არსებულ ურთიერთობაზე და, რაც მეტად მნიშვნელოვანია, ბავშვის საუკეთესო ინტერესებზე, განაპირობებს მოსარჩელეთა მხრიდან ამგვარი სამართლებრივი აქტის გასაჩივრების მომეტებული ინტერესის არსებობას. ბუნებრივია, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოსათვის, არსებული დავის ფარგლებში, შეუძლებელია პირველი ინსტანციის სასამართლოს მხრიდან ერთ-ერთი მშობლის მიერ შვილის საქართველოს საზღვრებს გარეთ გაყვანის უფლებამოსილების მინიჭების/მინიჭებაზე უარის თქმის თაობაზე მიღებული დროებითი განკარგულების გასაჩივრების უფლების შეზღუდვით გამოწვეული გვერდითი ეფექტების მაქსიმალური სიზუსტითა და ამომწურავად შეფასება, თუმცა, რაც უფრო პატივსადებია მიზეზი, რომელიც, დროებითი განკარგულების მიღების გზით, ბავშვის საქართველოს საზღვრებს გარეთ გაყვანის საკითხის დროებითი მოწესრიგების საჭიროებას წარმოშობს, მით უფრო იზრდება ამგვარი დროებითი განკარგულების გასაჩივრების ინტერესი.
42. ამგვარი მომეტებული ინტერესის არსებობას კითხვის ნიშნის ქვეშ ვერ დააყენებს ის გარემოება, რომ პირველი ინსტანციის სასამართლოს მიერ მიღებული განკარგულება მხოლოდ დროებითი ხასიათისაა. სასამართლოს დროებითი განკარგულების, როგორც ბავშვის უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვის, ბავშვის საუკეთესო ინტერესების უზრუნველყოფის მექანიზმის, მიზანია, დავის საბოლოოდ გადაწყვეტამდე, შენარჩუნებულ იქნეს ბავშვის საუკეთესო ინტერესებთან მაქსიმალურად თავსებადი მდგომარეობა, უზრუნველყოფილ იქნეს ბავშვის უფლებებისა და თავისუფლებებისათვის ზიანის მიყენების პრევენცია ან/და დარღვევაზე სწრაფი და ეფექტიანი რეაგირება. შესაბამისად, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მოსაზრებით, ამ კონტექსტში, განმსაზღვრელია არა თავისთავად ღონისძიების დროებითი ბუნება, არამედ ერთ-ერთი მშობლის მიერ შვილის საქართველოს საზღვრებს გარეთ გაყვანის საკითხის დროებითი განკარგულებით მოწესრიგებიდან მომდინარე პოტენციური ნეგატიური გრძელვადიანი, ზოგჯერ კი – შეუქცევადი ეფექტი ბავშვის საუკეთესო ინტერესებსა და მშობლებსა და შვილს შორის ურთიერთობაზე. მეორე მხრივ, მართალია, ბავშვის უფლებათა კოდექსით დადგენილია ბავშვთან დაკავშირებული საქმის პრიორიტეტულად განხილვის ვალდებულება (ბავშვის უფლებათა კოდექსის 76-ე მუხლი), თუმცა არც საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო და არც ბავშვის უფლებათა კოდექსები, ისევე, როგორც მომიჯნავე რელევანტური კანონმდებლობა არ განსაზღვრავს ბავშვთან დაკავშირებულ საკითხებზე გადაწყვეტილების მიღების მაქსიმალურ საკანონმდებლო ვადას. შესაბამისად, მსგავსი დროებითი მოწესრიგება შესაძლებელია, საბოლოო გადაწყვეტილების მიღებამდე, წინასწარ განუსაზღვრელი ვადით იქნეს შენარჩუნებული.
43. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო ვერ გაიზიარებს საქართველოს პარლამენტის წარმომადგენლების პოზიციას, რომ მხარეთა განცხადების საფუძველზე, დროებითი განკარგულების მიმღები სასამართლოს მიერ, ამავე განკარგულების შეცვლის ან მთლიანად გაუქმების, საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის 355-ე მუხლის მე-3 ნაწილით დადგენილი უფლებამოსილება წარმოადგენს ზემდგომი ინსტანციის სასამართლოში მისი გასაჩივრების ალტერნატიულ მექანიზმს. უპირველეს ყოვლისა, განჩინების გამომტანი სასამართლოს უფლებამოსილება, საკუთარი დროებითი განკარგულების გადასინჯვის თაობაზე, შებოჭილია მხარეთა განცხადებით. შესაბამისად, არც საქმის განმხილველ სასამართლოს, საკუთარი ინიციატივით, და არც იმ ბავშვის განცხადების საფუძველზე, რომელიც არ არის საოჯახოსამართლებრივი დავის მხარე და რომელსაც უშუალოდ ეხება დროებითი მოწესრიგება, არ აქვს შესაძლებლობა, გადასინჯოს დროებითი განკარგულება. აღნიშნულისაგან დამოუკიდებლად, ზოგადადაც, დროებითი განკარგულების გადასინჯვის შესაძლებლობის არსებობა, ამავე განკარგულების მიმღები მოსამართლის მხრიდან, ვერ იქნება განხილული სააპელაციო სასამართლოში გასაჩივრების თანაბარწონად ალტერნატივად. უფრო კონკრეტულად, როგორც აღინიშნა, პირველი ინსტანციის სასამართლოს გადაწყვეტილების ზემდგომი ინსტანციის სასამართლოში გასაჩივრება ემსახურება სწორედ გადაწყვეტილების მიმღები სასამართლოს მხრიდან დაშვებული შეცდომების გამოსწორებას. ხსენებული მიზანი [ეფექტიანად] ვერ იქნება მიღწეული, თუ შეცდომების გამოსწორების შესაძლებლობა, კანონმდებლის მხრიდან, მარტოოდენ შეცდომების ავტორზე, ისიც ლიმიტირებული ფორმით, იქნება მინდობილი.
44. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო ვერ დაეთანხმება, აგრეთვე მოპასუხე მხარის იმ არგუმენტაციასაც, რომ სადავო ნორმით დადგენილი შეზღუდვა დაბალანსებულია ისეთი სამოქალაქო საპროცესოსამართლებრივი მექანიზმით, როგორიცაა დროებითი განკარგულების საბოლოო გადაწყვეტილებასთან ერთად გასაჩივრების შესაძლებლობა. საგულისხმოა, რომ მოსარჩელე და მოპასუხე მხარეების პოზიცია იმასთან დაკავშირებით, რამდენად დასაშვებია, საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის 355-ე მუხლის პირველი ნაწილის ფარგლებში მიღებული დროებითი განკარგულების საბოლოო გადაწყვეტილებასთან ერთად გასაჩივრება, არ არის ერთგვაროვანი.საქართველოს პარლამენტის პოზიციისაგან განსხვავებით, მოსარჩელე მხარის მითითებით, სადავო დროებითი განკარგულება, საბოლოო გადაწყვეტილებასთან ერთად, სააპელაციო სასამართლოში შეიძლება გახდეს არა გასაჩივრების, არამედ მხოლოდ განხილვის საგანი. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო მიიჩნევს, რომ მოცემული დავის გადაწყვეტისათვის, არ არის არსებითი მნიშვნელობის პირველ ინსტანციაში საქმის განმხილველი სასამართლოს დროებითი განკარგულება, შემაჯამებელ გადაწყვეტილებასთან ერთად, ექვემდებარება გასაჩივრებას თუ წარმოადგენს მხოლოდ განხილვის საგანს. განმსაზღვრელია ის გარემოება, რომ საოჯახოსამართლებრივ დავაზე საბოლოო აქტის მიღების შემდგომ, დროებითი მოწესრიგების საჭიროება აღარ არსებობს, რამდენადაც იგი თავად შემაჯამებელი, საბოლოო გადაწყვეტილებით დადგენილი სტანდარტებით/გარანტიებით ნაცვლდება. მაშასადამე, დროებითი მოწესრიგების მექანიზმის მიზნისა და დანიშნულების გათვალისწინებით, დროებითი განკარგულების შემაჯამებელ აქტთან ერთად გასაჩივრება/განხილვა, თავად საბოლოო გადაწყვეტილების მიღების/აღსრულების მომენტისათვის რელევანტობას მოკლებულია. მოსარჩელეთა მომეტებული, მწვავე ინტერესი განაპირობებს სწორედ პირველი ინსტანციის სასამართლოს დროებითი განკარგულების ზემდგომი ინსტანციის სასამართლოში დროული და გონივრული გასაჩივრების საჭიროებას, რამდენადაც, დაუყოვნებლივი გასაჩივრება აუცილებელია პირის უფლებების ეფექტიანი დაცვისათვის. აღნიშნული განჩინებების გასაჩივრება/განხილვა შემაჯამებელ გადაწყვეტილებასთან ერთად ვერ იქნება მიჩნეული მოსარჩელეთა უფლებებისა და თავისუფლებების დაცვის ეფექტიან საშუალებად. შესაბამისად, სადავო ნორმით გათვალისწინებული შეზღუდვა, ერთ-ერთი მშობლის მიერ შვილის საქართველოს საზღვრებს გარეთ გაყვანის უფლებამოსილების მინიჭების/მინიჭებაზე უარის თქმის შესახებ დროებითი განკარგულების გასაჩივრების თაობაზე, ვერ იქნება დაბალანსებული ამავე აქტის საბოლოო გადაწყვეტილებასთან ერთად გასაჩივრების/განხილვის შესაძლებლობით.
45. მეორე მხრივ, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო არ გამორიცხავს, რომ, საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის 355-ე მუხლის პირველი ნაწილის ფარგლებში, მშობლის მიერ შვილის საქართველოს საზღვრებს გარეთ გაყვანის საკითხის მოწესრიგების მიზნით, პირველი ინსტანციის სასამართლოს დროებითი განკარგულების სააპელაციო წესით გასაჩივრებამ წარმოშვას სასამართლო სისტემის გადატვირთულობის საფრთხე. მიუხედავად ამისა, საქმის არსებითი განხილვის სხდომაზე, მოპასუხე მხარე მხოლოდ ზოგადად და აბსტრაქტულად მიუთითებდა პირველი ინსტანციის სასამართლოს დროებითი განკარგულების გასაჩივრების უფლების მოსარჩელეთათვის მინიჭების შემთხვევაში სასამართლო ხელისუფლების დატვირთვის გაზრდის რისკებზე. მოპასუხე მხარეს არ წარმოუდგენია რაიმე სახის ხელშესახები არგუმენტი ან მტკიცებულება, რომელიც დაადასტურებდა, რომ სასამართლოს ამგვარი აქტის სააპელაციო წესით გასაჩივრების უფლების მოსარჩელეთათვის ან მათ მსგავს მდგომარეობაში მყოფი პირებისათვის მინიჭება არსებითად შეცვლის ზემდგომი სასამართლოს დატვირთულობის ხარისხს. ამდენად, მართალია, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო ვერ გამორიცხავს სასამართლოს საქმიანობის შეფერხების შესაძლებლობას, თუმცა, მოცემულ შემთხვევაში, ხსენებული საფრთხეები არ არის აშკარად ხელშესახები.
46. ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო მიიჩნევს, რომ საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის 414-ე მუხლის პირველი ნაწილის ის ნორმატიული შინაარსი, რომელიც ამავე კოდექსის 355-ე მუხლის პირველი ნაწილით გათვალისწინებულ შემთხვევებთან მიმართებით გამორიცხავს მშობლის მიერ შვილის საქართველოს საზღვრებს გარეთ გაყვანის უფლებამოსილების მინიჭების/მინიჭებაზე უარის თქმის თაობაზე პირველი ინსტანციის სასამართლოს მიერ მიღებული დროებითი განკარგულების სააპელაციო სასამართლოში გასაჩივრების შესაძლებლობას, არაპროპორციულად ზღუდავს სასამართლოს გადაწყვეტილების ზემდგომ ინსტანციაში გასაჩივრების უფლებას და ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციის 31-ე მუხლის პირველ პუნქტს.
საქართველოს კონსტიტუციის მე-60 მუხლის მე-4 პუნქტის „ა“ ქვეპუნქტისა და მე-5 პუნქტის, „საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის მე-19 მუხლის პირველი პუნქტის „ე“ ქვეპუნქტის, 21-ე მუხლის მე-2, მე-5, მე-8 და მე-11 პუნქტების, 23-ე მუხლის პირველი პუნქტის, 25-ე მუხლის პირველი, მე-2, მე-3 და მე-6 პუნქტების, 27-ე მუხლის მე-5 პუნქტის, 39-ე მუხლის პირველი პუნქტის „ა“ ქვეპუნქტის, 43-ე და 45-ე მუხლების საფუძველზე,
1. დაკმაყოფილდეს №1731 კონსტიტუციური სარჩელი („ქეთი ანდროსენკო და ალექსანდრე ანდროსენკო საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“) და საქართველოს კონსტიტუციის 31-ე მუხლის პირველ პუნქტთან მიმართებით არაკონსტიტუციურად იქნეს ცნობილი საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის 414-ე მუხლის პირველი ნაწილის ის ნორმატიული შინაარსი, რომელიც ამავე კოდექსის 355-ე მუხლის პირველი ნაწილით გათვალისწინებულ შემთხვევებთან მიმართებით გამორიცხავს მშობლის მიერ შვილის საქართველოს საზღვრებს გარეთ გაყვანის უფლებამოსილების მინიჭების/მინიჭებაზე უარის თქმის თაობაზე პირველი ინსტანციის სასამართლოს მიერ მიღებული დროებითი განკარგულების სააპელაციო სასამართლოში გასაჩივრების შესაძლებლობას.
2. საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსის 414-ე მუხლის პირველი ნაწილის არაკონსტიტუციური ნორმატიული შინაარსი ძალადაკარგულად იქნეს ცნობილი ამ გადაწყვეტილების საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს ვებგვერდზე გამოქვეყნების მომენტიდან.
3. გადაწყვეტილება ძალაშია საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს ვებგვერდზე გამოქვეყნების მომენტიდან.
4. გადაწყვეტილება საბოლოოა და გასაჩივრებას ან გადასინჯვას არ ექვემდებარება.
5. გადაწყვეტილების ასლი გაეგზავნოს მხარეებს, საქართველოს პრეზიდენტს, საქართველოს მთავრობას და საქართველოს უზენაეს სასამართლოს.