4. იმ შემთხვევაში, როდესაც არსებობს გასაჩივრებული ძალადაკარგული ნორმის არსებითად განსახილველად მიღებაზე უარის თქმის რომელიმე საფუძველი, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო წყვეტს საქმეზე წარმოებას, მიუხედავად იმისა, არსებობს თუ არა კანონმდებლობაში ძალადაკარგული ნორმის იდენტური/მსგავსი შინაარსის მქონე დებულება.
2. სადავო ნორმების არსებითად განსახილველად მიღების საკითხი
2.1. სადავო ნორმები, რომლებთან მიმართებითაც საკითხი უკვე გადაწყვეტილია
5. „საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 313 მუხლი განსაზღვრავს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ კონსტიტუციური სარჩელის ან კონსტიტუციური წარდგინების განსახილველად მიღებაზე უარის თქმის საფუძვლებს. ხსენებული მუხლის პირველი პუნქტის „დ“ ქვეპუნქტის თანახმად, კონსტიტუციური სარჩელი ან წარდგინება განსახილველად არ მიიღება, თუ მასში მითითებული ყველა სადავო საკითხი უკვე გადაწყვეტილია საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ, გარდა „საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 211 მუხლით გათვალისწინებული შემთხვევებისა.
6. №1750 კონსტიტუციური სარჩელით, სადავოდ არის გამხდარი, მათ შორის: ა) „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 371 მუხლის პირველი პუნქტის პირველი წინადადების (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია), „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 371 მუხლის მე-2 პუნქტის (2024 წლის 12 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) და 751 მუხლის მე-8 პუნქტის „ბ.ზ“ ქვეპუნქტის (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) კონსტიტუციურობა საქართველოს კონსტიტუციის რიგ დებულებებთან მიმართებით.
7. აღსანიშნავია, რომ „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 371 მუხლის პირველი პუნქტის სიტყვების „სხვა ობიექტური გარემოება“, ამავე მუხლის მე-2 პუნქტისა და 751 მუხლის მე-8 პუნქტის „ბ.ზ“ ქვეპუნქტის კონსტიტუციურობა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ შეაფასა 2025 წლის 7 მარტის №3/4/1693,1700 გადაწყვეტილებაში საქმეზე „ეკა არეშიძე, ქეთევან მესხიშვილი, მადონა მაისურაძე, მამუკა წიკლაური, თამარ ხაჟომია და საქართველოს სახალხო დამცველი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“. იმავდროულად, ხაზგასასმელია, რომ №1750 კონსტიტუციურ სარჩელში წარმოდგენილი არგუმენტაცია, როგორც საქართველოს კონსტიტუციის 25-ე მუხლის პირველ პუნქტთან მიმართებით, მოსამართლის თანხმობის გარეშე სხვა სასამართლოში მივლინების ინსტიტუტის არაკონსტიტუციურობის სამტკიცებლად, ისე მოსამართლის საქმეთა განხილვისგან ჩამოცილების შესახებ მიღებული გადაწყვეტილების გასაჩივრებასთან დაკავშირებული პროცედურული ასპექტების არაკონსტიტუციურობის წარმოსაჩენად და საქართველოს კონსტიტუციის მე-17 მუხლის პირველი პუნქტის პირველი წინადადებასთან მიმართებით, პოლიტიკური ნეიტრალიტეტის დაცვის პირობებში, მოსამართლის გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვის არაკონსტიტუციურობის დასასაბუთებლად, არსებითად იმეორებს №1693 და №1700 კონსტიტუციურ სარჩელებზე მოსარჩელე მხარის პოზიციას. შესაბამისად, საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ, ხსენებული არგუმენტაციის შეფასებით, უკვე გადაწყვეტილია სადავო ნორმების კონსტიტუციურობის საკითხი.
8. საგულისხმოა, რომ ზოგიერთ სადავო ნორმაში, რომელიც ასევე გასაჩივრებულია წინამდებარე კონსტიტუციური სარჩელით, საკანონმდებლო ცვლილება განხორციელებული იყო 2025 წლის 7 მარტის №3/4/1693,1700 გადაწყვეტილების მიღების დროს. აღსანიშნავია, რომ დავის საგნის აღნიშნულ ნაწილთან მიმართებით, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ სამართალწარმოება გააგრძელა მოქმედი ნორმების კონსტიტუციურობის შეფასების გზით. საკონსტიტუციო სასამართლომ მიიჩნია, რომ სადავო ნორმებში განხორციელებულმა ცვლილებებმა ამ ნორმებში განსხვავებული განსაზღვრებები/მოცემულობები გააჩინა, თუმცა მოსარჩელე მხარის მიერ იდენტიფიცირებულ საკითხებთან დაკავშირებული სამართლებრივი პრობლემა არ შეცვლილა (იხ., საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2025 წლის 7 მარტის №3/4/1693,1700 გადაწყვეტილება საქმეზე „ეკა არეშიძე, ქეთევან მესხიშვილი, მადონა მაისურაძე, მამუკა წიკლაური, თამარ ხაჟომია და საქართველოს სახალხო დამცველი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II-13,14). იმის გათვალისწინებით, რომ №1750 კონსტიტუციური სარჩელის ფარგლებში, მოსარჩელე მხარე, მსგავსი სამართლებრივი არგუმენტაციით, პრობლემურად მიიჩნევს ზემოაღნიშნულ გადაწყვეტილებაში უკვე შეფასებულ საკითხებსა და სამართლებრივ მექანიზმებს, მიუხედავად, ფორმალურად, დავის საგნის განსხვავებული რედაქციებისა, საკითხი უკვე გადაწყვეტილად უნდა იქნეს მიჩნეული.
9. კერძოდ, 2025 წლის 7 მარტის №3/4/1693,1700 გადაწყვეტილებაში, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ შეაფასა: ა) „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 371 მუხლით მოწესრიგებული თანხმობის გარეშე მოსამართლის სხვა სასამართლოში მივლინების ინსტიტუტის კონსტიტუციურობა; ბ) „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 751 მუხლის მე-8 პუნქტით დადგენილი მოსამართლის გამოხატვის თავისუფლების ფარგლები პოლიტიკური ნეიტრალიტეტის დაცვის პირობებში.
10. ხსენებულ გადაწყვეტილებაში, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ იმსჯელა მოსამართლის სხვა სასამართლოში მივლინების ინსტიტუტის („საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 371 მუხლის პირველი პუნქტის სიტყვების „სხვა ობიექტური გარემოების“ და მე-2 პუნქტის) კონსტიტუციურობის თაობაზე და განმარტა, რომ სადავო ნორმები ემსახურება მართლმსაჯულების ეფექტიან და ჯეროვან განხორციელებას. ამასთანავე, მივლინების საგამონაკლისო საფუძვლად „სხვა ობიექტური გარემოების“ განსაზღვრა, იმ პირობით, რომ ყოველ ჯერზე დასაბუთდება ამ საფუძვლით მივლინების აუცილებლობა მართლმსაჯულების ჯეროვნად განსახორციელებლად, იძლევა ამ ინსტიტუტის უფრო ეფექტიანად გამოყენების შესაძლებლობას, ხოლო მივლინების პროცესში მოსამართლის შერჩევის კრიტერიუმების საკანონმდებლო დონეზე გაუთვალისწინებლობის შემთხვევაში, საქართველოს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს ეძლევა ამ მექანიზმის უფრო მოქნილად და ეფექტურად გამოყენების შესაძლებლობა კერძოდ, როდესაც იუსტიციის უმაღლესი საბჭო არ არის შეზღუდული გარკვეული კრიტერიუმებით და, მით უფრო, წილისყრის მეშვეობით მოსამართლეთა შემთხვევითი შერჩევის პროცედურით. მას საჯარო ლეგიტიმური მიზნების მხედველობაში მიღების პარალელურად, ეძლევა თითოეული მოსამართლის ინდივიდუალური საჭიროებებისა და მივლინების კონკრეტული შემთხვევის ირგვლივ არსებული გარემოებების სრულყოფილად გათვალისწინების შესაძლებლობა. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ მიიჩნია, რომ, ერთი მხრივ, მოსამართლის სხვა სასამართლოში მივლინებაზე პასუხისმგებელი ორგანოს - საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს სტატუსისა და მოქმედების ფარგლების, ხოლო, მეორე მხრივ, ამ პროცესის მოწესრიგების, მოსამართლის უფლებრივი მდგომარეობის და საკანონმდებლო გარანტიების გათვალისწინებით სადავოდ გამხდარი საფუძველი და პროცედურა არ ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციის 25-ე მუხლის პირველი პუნქტის მე-2 წინადადებით დადგენილ მოთხოვნებს (იხ., საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2025 წლის 7 მარტის №3/4/1693,1700 გადაწყვეტილება საქმეზე „ეკა არეშიძე, ქეთევან მესხიშვილი, მადონა მაისურაძე, მამუკა წიკლაური, თამარ ხაჟომია და საქართველოს სახალხო დამცველი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II-48-49, 65-67). ყოველივე აღნიშნულის გათვალისწინებით, „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 371 მუხლის საფუძველზე დადგენილი მივლინების ინსტიტუტის შეფასებისას, საკონსტიტუციო სასამართლომ მიიჩნია, რომ თანხმობის გარეშე მივლინების არსებული მოდელი არ წარმოშობს, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მხრიდან, უფლებამოსილების ბოროტად გამოყენებისა და იმ რისკების რეალიზების რეალურ საფრთხეებს, რომლებმაც შესაძლოა, საფრთხე შეუქმნას მოსამართლის დამოუკიდებლობასა და მიუკერძოებლობის გარანტიებს.
11. გარდა ამისა, საკონსტიტუციო სასამართლომ მიიჩნია, რომ მოსამართლის უფლების დაცვის გარანტიების გათვალისწინებით, სხვა სასამართლოში მივლინების ინსტიტუტი არ წარმოშობს მოსამართლეზე არამართლზომიერი ზემოქმედების საფრთხეს და რისკს არ უქმნის მის დამოუკიდებლობას (იხ., საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2025 წლის 7 მარტის №3/4/1693,1700 გადაწყვეტილება საქმეზე „ეკა არეშიძე, ქეთევან მესხიშვილი, მადონა მაისურაძე, მამუკა წიკლაური, თამარ ხაჟომია და საქართველოს სახალხო დამცველი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II-72-71).
12. 2025 წლის 7 მარტის №3/4/1693,1700 გადაწყვეტილების ფარგლებში საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ ასევე შეაფასა „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 751 მუხლის მე-8 პუნქტის „ბ.ზ“ ქვეპუნქტის კონსტიტუციურობა საქართველოს კონსტიტუციით დაცულ გამოხატვის თავისუფლებასთან მიმართებით და მიიჩნია, რომ სადავო ნორმა აკმაყოფილებდა განჭვრეტადობისა და კანონის ხარისხობრივ მოთხოვნებს. ამასთან, მოსამართლის პოლიტიკური გამოხატვის თავისუფლების შეზღუდვა, კერძოდ, მოსამართლისათვის აზრის საჯაროდ დაფიქსირებას აკრძალვა პოლიტიკური ნეიტრალიტეტის პრინციპის აშკარა დარღვევით, არ არღვევს თანაზომიერების პრინციპის ვიწრო პროპორციულობის მოთხოვნას და იცავს ბალანსს კერძო და საჯარო ინტერესების შეზღუდვას შორის (იხ., საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2025 წლის 7 მარტის №3/4/1693,1700 გადაწყვეტილება საქმეზე „ეკა არეშიძე, ქეთევან მესხიშვილი, მადონა მაისურაძე, მამუკა წიკლაური, თამარ ხაჟომია და საქართველოს სახალხო დამცველი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II-148, 163). ამდენად, საკონსტიტუციო სასამართლომ მიიჩნია, რომ „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 751 მუხლის მე-8 პუნქტის „ბ.ზ“ ქვეპუნქტი შეესაბამება საქართველოს კონსტიტუციის მე-17 მუხლით დადგენილ ფორმალურ და მატერიალურ მოთხოვნებს და არ არსებობს სადავო ნორმის არაკონსტიტუციურად ცნობის საფუძველი.
13. ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, №1750 კონსტიტუციურ სარჩელში, სასარჩელო მოთხოვნის იმ ნაწილში, რომელიც შეეხება, ერთი მხრივ, „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 371 მუხლის პირველი პუნქტის პირველი წინადადების კონსტიტუციურობას საქართველოს კონსტიტუციის 25-ე მუხლის პირველ პუნქტთან და 63-ე მუხლის პირველი პუნქტის პირველ და მე-2 წინადადებებთან მიმართებით, 371 მუხლის მე-2 პუნქტის კონსტიტუციურობას საქართველოს კონსტიტუციის 25-ე მუხლის პირველ პუნქტთან, მეორე მხრივ კი, ამავე ორგანული კანონის 751 მუხლის მე-8 პუნქტის „ბ.ზ“ ქვეპუნქტის კონსტიტუციურობას საქართველოს კონსტიტუციის მე-17 მუხლის პირველი პუნქტის პირველ წინადადებასთან მიმართებით, იდენტიფიცირებული არ არის რაიმე დამატებითი პრობლემური საკითხი და მოთხოვნა, რომლის კონსტიტუციურობის თაობაზეც, სასამართლოს არ უმსჯელია ზემოაღნიშნულ გადაწყვეტილებაში. ამასთანავე, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს პლენუმი იზიარებს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2025 წლის 7 მარტის №3/4/1693,1700 გადაწყვეტილებაში გამოთქმულ სამართლებრივ პოზიციას. ამრიგად, სასარჩელო მოთხოვნის ზემოაღნიშნულ ნაწილში არსებობს №1750 კონსტიტუციური სარჩელის არსებითად განსახილველად მიღებაზე უარის თქმის „საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 313 მუხლის პირველი პუნქტის „დ“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული საფუძველი.
2.2. სადავო ნორმა, რომელიც ძალადაკარგულად ცნობის შემდგომ, არსებითად შეიცვალა
14. №1750 კონსტიტუციური სარჩელით ასევე სადავოდ არის გამხდარი „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 45-ე მუხლის პირველი პუნქტის „ა“ ქვეპუნქტის (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) კონსტიტუციურობა საქართველოს კონსტიტუციის 25-ე მუხლის პირველ პუნქტთან მიმართებით.
15. საქართველოს კონსტიტუციის 25-ე მუხლის პირველ პუნქტთან მიმართებით, მოსარჩელე მხარე სადავო ნორმას არაკონსტიტუციურად მიიჩნევს, ერთი მხრივ, ბლანკეტურობის საფუძვლით, რამდენადაც სადისციპლინო კოლეგიას არ რჩება დისკრეცია მოსამართლის საქმეთა განხილვისგან ჩამოცილებისას, ხოლო, მეორე მხრივ, მოსარჩელე მხარის განმარტებით, ხსენებული პროცესი არ ითვალისწინებს შესაბამის კრიტერიუმებსა თუ სახელმძღვანელო პრინციპებს, რაც იძლევა სადავო ნორმის თვითნებურად გამოყენების შესაძლებლობას.
16. №1750 კონსტიტუციური სარჩელით სადავოდ გამხდარი „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 45-ე მუხლის პირველი პუნქტის „ა“ ქვეპუნქტის (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) თანახმად, „საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭო უფლებამოსილია საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს დამოუკიდებელი ინსპექტორის დასაბუთებული შუამდგომლობის საფუძველზე, სრული შემადგენლობის უმრავლესობის მხარდაჭერის შემთხვევაში წარდგინებით მიმართოს საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა სადისციპლინო კოლეგიას რაიონული (საქალაქო) ან სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლის საქმეთა განხილვისაგან ჩამოცილების შესახებ გადაწყვეტილების მისაღებად, თუ არსებობს შემდეგი საფუძვლებიდან რომელიმე: ა) მოსამართლის მიმართ დაწყებულია სისხლისსამართლებრივი დევნა.“
17. საქმის არსებითად განსახილველად მიღებამდე, „„საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში ცვლილების შეტანის თაობაზე“ 2023 წლის 13 ივნისის №3129-XIმს-Xმპ საქართველოს ორგანული კანონის პირველი მუხლის მე-14 პუნქტის საფუძველზე, „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 45-ე მუხლი ჩამოყალიბდა ახალი რედაქციით. კერძოდ, საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭო უფლებამოსილია, საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს დამოუკიდებელი ინსპექტორის დასაბუთებული შუამდგომლობის საფუძველზე, წარდგინებით მიმართოს საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა სადისციპლინო კოლეგიას რაიონული (საქალაქო) ან სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლის საქმეთა განხილვისგან ჩამოცილების შესახებ გადაწყვეტილების მისაღებად, თუ მოსამართლის მიმართ დაწყებულია სისხლისსამართლებრივი დევნა და საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭო, კენჭისყრის შედეგად, სრული შემადგენლობის უმრავლესობით მიღებული გადაწყვეტილებით, ურთიერთშეთავსებად და დამაჯერებელ მტკიცებულებათა ერთობლიობის საფუძველზე მიიჩნევს, რომ შესაბამის თანამდებობაზე მოსამართლის დარჩენით, ხელი შეეშლება შესაბამისი სისხლის სამართლის საქმის წარმოებას. აღნიშნული ცვლილების საფუძველზე, მოსამართლის საქმეთა განხილვისგან ჩამოცილების მოქმედი ინსტიტუტი, მართალია, მოსამართლის მიმართ სისხლისსამართლებრივი დევნის დაწყებას კვლავ მოიაზრებს მოსამართლის საქმეთა განხილვისაგან ჩამოცილების საფუძვლად, თუმცა ახლებურად განსაზღვრავს ამ ღონისძიების გამოყენების კონკრეტულ წინაპირობებსა და დასაბუთების სტანდარტს. საქართველოს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს, მოსამართლის საქმეთა განხილვისგან ჩამოცილების თაობაზე გადაწყვეტილების მიღების უფლებამოსილება აქვს მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ სახეზე იქნება ურთიერთშეთავსებადი და დამაჯერებელ მტკიცებულებათა ერთობლიობა, რომლის საფუძველზეც, იგი მიიჩნევს, რომ შესაბამის თანამდებობაზე მოსამართლის დარჩენით, ხელი შეეშლება შესაბამისი სისხლის სამართლის საქმის წარმოებას. აქედან გამომდინარე, „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანულ კანონში განხორციელებული ცვლილების შედეგად, მოსამართლის მიმართ სისხლისსამართლებრივი დევნის დაწყების საფუძვლით, ამ მოსამართლის საქმეთა განხილვისაგან ჩამოცილების შესახებ გადაწყვეტილების მიღების პროცესისათვის ჩამოყალიბდა კონკრეტული კრიტერიუმები და სახელმძღვანელო სტანდარტი, რომელიც უნდა გაითვალისწინოს საქართველოს იუსტიციის უმაღლესმა საბჭომ გადაწყვეტილების მიღებისას.
18. როგორც უკვე აღინიშნა, იმისათვის, რომ საქმის არსებითად განხილვამდე, სადავო ნორმის ძალადაკარგულად გამოცხადების შემთხვევაში, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ გააგრძელოს სამართალწარმოება, უნდა დადასტურდეს, რომ კანონმდებლობაში განხორციელებული ცვლილებების შედეგად, მიღებულია უფლების მზღუდავი ძალადაკარგული სადავო ნორმის არსებითად მსგავსი შინაარსის მქონე მოქმედი ნორმა, რომელსაც სადავო ნორმის მსგავსად, გააჩნია უფლების შეზღუდვის პოტენციალი. განსახილველ შემთხვევაში, №1750 კონსტიტუციურ სარჩელში წარმოდგენილი არგუმენტაციის გათვალისწინებით, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო მიიჩნევს, რომ არ დასტურდება მოქმედ კანონმდებლობაში სადავო ძალადაკარგული ნორმის, „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 45-ე მუხლის პირველი პუნქტის „ა“ ქვეპუნქტის (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია), არსებითად მსგავსი შინაარსის მქონე მოქმედი ნორმის არსებობა. ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, №1750 კონსტიტუციურ სარჩელზე სასარჩელო მოთხოვნის იმ ნაწილში, რომელიც შეეხება „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 45-ე მუხლის პირველი პუნქტის „ა“ ქვეპუნქტის (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) კონსტიტუციურობას საქართველოს კონსტიტუციის 25-ე მუხლის პირველ პუნქტთან მიმართებით, „საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 29-ე მუხლის მე-2 პუნქტის საფუძველზე, საქმე უნდა შეწყდეს.
2.3. კონსტიტუციური სარჩელის არსებითად განსახილველად მიღების სხვა საფუძვლები
19. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს დადგენილი პრაქტიკით, კონსტიტუციური სარჩელის არსებითად განსახილველად მიღებისათვის აუცილებელია, იგი აკმაყოფილებდეს საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილ მოთხოვნებს. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს პრაქტიკის მიხედვით, „კონსტიტუციური სარჩელისადმი კანონმდებლობით წაყენებულ პირობათაგან ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესია დასაბუთებულობის მოთხოვნა. „საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 31-ე მუხლის მე-2 პუნქტის შესაბამისად, კონსტიტუციური სარჩელი დასაბუთებული უნდა იყოს. მოსარჩელემ კონსტიტუციურ სარჩელში უნდა მოიყვანოს ის მტკიცებულებანი, რომლებიც, მისი აზრით, ადასტურებენ სარჩელის საფუძვლიანობას“ (საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2009 წლის 19 ოქტომბრის №2/6/475 განჩინება საქმეზე „საქართველოს მოქალაქე ალექსანდრე ძიმისტარიშვილი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II-1). მოსარჩელის ანალოგიურ ვალდებულებას ითვალისწინებს დასახელებული ორგანული კანონის 311 მუხლის პირველი პუნქტის „ე“ ქვეპუნქტი. კონსტიტუციური სარჩელის დასაბუთებულობის მოთხოვნის დასაკმაყოფილებლად, „აუცილებელია, მასში გამოკვეთილი იყოს აშკარა და ცხადი შინაარსობრივი მიმართება სადავო ნორმასა და კონსტიტუციის იმ დებულებებს შორის, რომლებთან დაკავშირებითაც მოსარჩელე მოითხოვს სადავო ნორმების არაკონსტიტუციურად ცნობას“ (საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2009 წლის 10 ნოემბრის №1/3/469 განჩინება საქმეზე „საქართველოს მოქალაქე კახაბერ კობერიძე საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II-1). ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, საკონსტიტუციო სასამართლო, მათ შორის, შეცვლილ ნორმებთან მიმართებით, შეამოწმებს, რამდენად აკმაყოფილებს კონსტიტუციური სარჩელი არსებითად განსახილველად მიღების კანონით დადგენილ საფუძვლებს.
20. №1750 კონსტიტუციური სარჩელით ასევე სადავოდაა გამხდარი „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 371 მუხლის პირველი პუნქტის პირველი წინადადების (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) შესაბამისობა საქართველოს კონსტიტუციის 63-ე მუხლის მე-5 პუნქტის პირველ და მე-2 წინადადებებთან მიმართებით.
21. მოსარჩელე მხარე მიიჩნევს, რომ სადავო ნორმის საფუძველზე, საქართველოს პარლამენტმა საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოსთვის მოსამართლის სხვა სასამართლოში გადაყვანის საფუძვლების დელეგირება განახორციელა. დელეგირება გამოიხატა კანონმდებლის უარით - ამომწურავად დაადგინოს როგორც გადაყვანის პროცედურის დაწყების, აგრეთვე კონკრეტული მოსამართლის შერჩევის საფუძვლები. მოსარჩელეების პოზიციით, საქართველოს კონსტიტუცია ადგენს მოსამართლის სხვა თანამდებობაზე გადაყვანისგან დაცვის მაღალ სტანდარტს, რაც გამოიხატება ხსენებული საკითხის მხოლოდ ორგანული კანონით რეგულირებაზე მითითებით. მოსარჩელეები თვლიან, რომ კონსტიტუციის აღნიშნული ჩანაწერი საკანონმდებლო ორგანოს უკრძალავს არა მხოლოდ მოსამართლის გადაყვანის შემთხვევების დადგენის უფლებამოსილების რომელიმე სხვა ორგანოსადმი გადაცემას, არამედ, დამატებით, ზღუდავს საკითხის ორდინალური კანონმდებლობით მოწესრიგების შესაძლებლობას, რაც გამორიცხავს, მათ შორის, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს უფლებამოსილებას, კანონქვემდებარე ნორმატიული აქტით ან პრაქტიკით დაარეგულიროს მოსამართლის გადაყვანის საფუძვლები.
22. საქართველოს კონსტიტუციის 63-ე მუხლის მე-5 პუნქტის პირველი და მე-2 წინადადებების თანახმად, საერთო სასამართლოს მოსამართლის ჩამოცილება საქმის განხილვისაგან, თანამდებობიდან მისი გათავისუფლება ან სხვა თანამდებობაზე გადაყვანა დასაშვებია მხოლოდ ორგანული კანონით განსაზღვრულ შემთხვევებში. მოსამართლის შეუცვლელობა გარანტირებულია ორგანული კანონით. შესაბამისად, კონსტიტუციით დადგენილი ფორმალური მოთხოვნაა, რომ მოსამართლის ჩამოცილება საქმის განხილვისაგან, თანამდებობიდან მისი გათავისუფლება, თანამდებობაზე გადაყვანისა და შეუცვლელობის გარანტიები განისაზღვრებოდეს ორგანული კანონით. განსახილველ შემთხვევაში, თანხმობის გარეშე მოსამართლის სხვა სასამართლოში მივლინების წესი, საფუძვლები და მივლინების პროცედურა განსაზღვრულია „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონით და, შესაბამისად, სახეზე ვერ იქნება კონსტიტუციის ფორმალური მოთხოვნის დარღვევა. გარდა ამისა, მოსარჩელე მხარე უთითებს მოსამართლის მივლინების უფლებამოსილების საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოსათვის დელეგირებაზე. „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 371 მუხლის პირველი პუნქტის პირველი წინადადება განსაზღვრავს მოსამართლის სხვა სასამართლოში მივლინების წესს. კერძოდ, აუცილებლობის შემთხვევაში, როდესაც ეს გამოწვეულია რაიონულ (საქალაქო) ან სააპელაციო სასამართლოში მოსამართლის ნაკლებობით ან/და განსახილველ საქმეთა რაოდენობის მკვეთრი ზრდით, ან/და გამონაკლის შემთხვევაში, როდესაც ეს სხვა ობიექტური გარემოების არსებობის გამო აუცილებელია, მართლმსაჯულების ჯეროვნად განსახორციელებლად, საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭო მოსამართლის უფლებამოსილების განხორციელების წინადადებას სხვა სასამართლოების მოსამართლეებს წარუდგენს. შესაბამისად, ორგანული კანონით განსაზღვრული საფუძვლისა და წინაპირობების არსებობის შემთხვევაში, სადავო ნორმა ადგენს საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს უფლებამოსილებას, მოსამართლე მიავლინოს სხვა სასამართლოში. ამდენად, სადავო ნორმა განსაზღვრავს მივლინების ზოგად წესს და ადგილი არ აქვს საქართველოს პარლამენტის მიერ საქართველოს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოზე უფლებამოსილების გადანდობას, დელეგირებას. ამასთან, მოსამართლის სხვა თანამდებობაზე გადაყვანისგან დაცვის სტანდარტები, ის, თუ რამდენად ფართოა მივლინების საფუძვლად მიჩნეული წინაპირობები, წარმოადგენს არა კონსტიტუციის ფორმალურ მოთხოვნებთან, არამედ უფლების მატერიალურ მოთხოვნებთან მიმართებით შესაფასებელ მოცემულობას.
23. №1750 კონსტიტუციური სარჩელით, ასევე სადავოდაა გამხდარი „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 45-ე მუხლის პირველი პუნქტის „ა“ ქვეპუნქტის კონსტიტუციურობა, მათ შორის, საქართველოს კონსტიტუციის 64-ე მუხლის პირველ პუნქტთან მიმართებით. მოსარჩელე მხარე ნორმის არაკონსტიტუციურობის დასასაბუთებლად მიუთითებს ანალოგიური წესის სისხლისსამართლებრივ რეგულირებაზე. კერძოდ, მოსარჩელეები განმარტავენ, რომ მოსამართლის თანამდებობიდან გადაყენების მოთხოვნით სასამართლოსთვის შუამდგომლობით მიმართვა გენერალური პროკურორის უფლებამოსილებას წარმოადგენს, ხოლო იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს კომპეტენცია შემოფარგლულია კონსტიტუციის მოთხოვნებით, რის გამოც, იგი ვერ იქნება სისხლისსამართლებრივი საპროცესო მოქმედების მონაწილე.
24. აღსანიშნავია, რომ მოსარჩელე მხარეს არ წარმოუდგენია არგუმენტაცია, რომელიც დაასაბუთებდა, რომ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოსათვის აღნიშნული კომპეტენციის მინიჭება ხელს შეუშლის მისი კონსტიტუციური მანდატის სათანადოდ განხორციელებას. მოსარჩელეებს არც ის დაუსაბუთებიათ, რატომ წარმოადგენს კონსტიტუციის მოთხოვნას, მოსამართლის საქმიდან ჩამოცილების შესახებ გადაწყვეტილების მიღება, უშუალოდ გენერალური პროკურორის მონაწილეობით და არა საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ. ამასთან, როგორც აღინიშნა, სადავო ნორმის არაკონსტიტუციურობის ერთ-ერთ არგუმენტად კონსტიტუციურ სარჩელში მითითებულია, რომ საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭო წარმოადგენს მოსამართლის საქმიდან ჩამოცილების არაუფლებამოსილ სუბიექტს, რამდენადაც აღნიშნული კომპეტენცია მოწესრიგებულია სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით.
25. საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის 162-ე მუხლი ადგენს ზოგიერთი პირის თანამდებობიდან გადაყენების (თანამდებობრივი უფლებამოსილების განხორციელებისაგან ჩამოცილების) წესს. კერძოდ, მოსამართლის თანამდებობიდან გადაყენების (თანამდებობრივი უფლებამოსილების განხორციელებისაგან ჩამოცილების) საკითხი წყდება საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი წესით. მოსამართლის თანამდებობიდან გადაყენების (თანამდებობრივი უფლებამოსილების განხორციელებისაგან ჩამოცილების) მოთხოვნით, მიმართვის უფლება აქვს საქართველოს გენერალურ პროკურორს. აღნიშნულისაგან დამოუკიდებლად, სადავოდ გამხდარი „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 45-ე მუხლის პირველი პუნქტის „ა“ ქვეპუნქტი ადგენს საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს უფლებამოსილებას, საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს დამოუკიდებელი ინსპექტორის დასაბუთებული შუამდგომლობის საფუძველზე, სრული შემადგენლობის უმრავლესობის მხარდაჭერის შემთხვევაში, წარდგინებით მიმართოს საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა სადისციპლინო კოლეგიას რაიონული (საქალაქო) ან სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლის საქმეთა განხილვისაგან ჩამოცილების შესახებ გადაწყვეტილების მისაღებად, თუ მოსამართლის მიმართ დაწყებულია სისხლისსამართლებრივი დევნა. შესაბამისად, „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონით დადგენილი წესი ქმნის საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით გათვალისწინებული საპროცესო ღონისძიებისგან სრულიად დამოუკიდებელ რეგულირებას და, ამდენად, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მოსამართლის საქმეთა განხილვისაგან ჩამოცილების პროცესში მონაწილეობას არაფერი აქვს საერთო საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით რეგლამენტირებულ მოქმედებებთან.
26. იმავდროულად, საქართველოს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს, როგორც კონსტიტუციურ ორგანოს, გააჩნია ექსკლუზიური კომპეტენციები და უფლებამოსილებები. საქართველოს კონსტიტუციის 64-ე მუხლის პირველი პუნქტის თანახმად, იუსტიციის უმაღლესი საბჭო შექმნილია საერთო სასამართლოების დამოუკიდებლობისა და ეფექტიანობის უზრუნველყოფის, მოსამართლეთა დანიშვნის, გათავისუფლების და სხვა ამოცანების შესრულების მიზნით. ამდენად, საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა საქმეთა განხილვისაგან ჩამოცილების პროცესში საბჭოს მონაწილეობა ლოგიკურად გამომდინარეობს კონსტიტუციით, ამ ორგანოსათვის განსაზღვრული მიზნებიდან და უფლებამოსილებიდან.
27. ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, სასარჩელო მოთხოვნის იმ ნაწილში, რომელიც შეეხება: ა) „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 371 მუხლის პირველი პუნქტის პირველი წინადადების (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) შესაბამისობას მე-5 პუნქტის პირველ და მე-2 წინადადებებთან მიმართებით და ბ) „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 45-ე მუხლის პირველი პუნქტის „ა“ ქვეპუნქტის (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) კონსტიტუციურობას საქართველოს კონსტიტუციის 64-ე მუხლის პირველ პუნქტთან მიმართებით, №1750 კონსტიტუციური სარჩელი დაუსაბუთებელია და არსებობს მისი არსებითად განსახილველად მიღებაზე უარის თქმის „საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 311 მუხლის პირველი პუნქტის „ე“ ქვეპუნქტით და 313 მუხლის პირველი პუნქტის „ა“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული საფუძველი.
28. მოსარჩელე მხარე საქართველოს კონსტიტუციის 31-ე მუხლის პირველ პუნქტთან მიმართებით, არაკონსტიტუციურად მიიჩნევს „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 371 მუხლის მე-4 პუნქტსა და 45-ე მუხლის მე-4 პუნქტს (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია). „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 371 მუხლის მე-4 პუნქტის თანახმად, საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ მიღებული გადაწყვეტილება, მივლინებული მოსამართლის მიერ, შეიძლება ერთჯერადად გასაჩივრდეს საქართველოს უზენაესი სასამართლოს საკვალიფიკაციო პალატაში, ამ გადაწყვეტილების ჩაბარებიდან 7 დღის ვადაში. თავის მხრივ, ამავე ორგანული კანონის 45-ე მუხლის მე-4 პუნქტის (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) თანახმად, თუ საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა სადისციპლინო კოლეგია გაიზიარებდა საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წარდგინებაში ასახულ დასკვნებს მოსამართლის საქმეთა განხილვისაგან ჩამოცილების რომელიმე საფუძვლის არსებობის შესახებ, იგი მიიღებდა გადაწყვეტილებას, შესაბამისი სამართალწარმოების საბოლოოდ დასრულებამდე, მოსამართლის საქმეთა განხილვისაგან ჩამოცილების შესახებ. წინააღმდეგ შემთხვევაში, საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა სადისციპლინო კოლეგია მიიღებდა გადაწყვეტილებას, საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წარდგინების დაკმაყოფილებაზე უარის თქმის შესახებ.
29. მოსარჩელეების არგუმენტაციით, სადავო ნორმებით დადგენილია მარტოოდენ ერთჯერადი გასაჩივრების შესაძლებლობა. სადავო რეგულირება აღარ ითვალისწინებს იმ წინა პირობების გადამოწმებას, რაც საფუძვლად დაედო კონკრეტული მოსამართლის სხვა თანამდებობაზე გადაყვანის ან მოსამართლის საქმეთა განხილვისაგან ჩამოცილების თაობაზე მიღებულ გადაწყვეტილებებს. მოსარჩელე მხარე განმარტავს, რომ წინაპირობები, რომელთა საფუძველზეც მიიღება აღნიშნული გადაწყვეტილებები, შესაძლოა შეიცვალოს და, შესაბამისად, მოსამართლეს უნდა შეეძლოს მიღებული გადაწყვეტილების გასაჩივრება, რათა დაუსაბუთებლად არ გაგრძელდეს მისი (მოსამართლის) საქმიდან ჩამოცილება ან სხვა თანამდებობაზე გადაყვანა.
30. საქართველოს კონსტიტუციის 31-ე მუხლის პირველი პუნქტის თანახმად, „ყოველ ადამიანს აქვს უფლება თავის უფლებათა დასაცავად მიმართოს სასამართლოს. საქმის სამართლიანი და დროული განხილვის უფლება უზრუნველყოფილია“. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს არაერთხელ აღუნიშნავს, რომ „საქართველოს კონსტიტუციის 31-ე მუხლის პირველი პუნქტით დაცული სამართლიანი სასამართლოს უფლება ინსტრუმენტული ხასიათისაა და მისი მიზანია ადამიანის უფლებების და კანონიერი ინტერესების სასამართლოს გზით ადეკვატური, ეფექტიანი დაცვის შესაძლებლობის უზრუნველყოფა“ (საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2020 წლის 11 დეკემბრის №2/9/884 განჩინება საქმეზე „იზოლდა რჩეულიშვილი და მანია ოსიტაშვილი საქართველოს მთავრობის წინააღმდეგ“, II-12). სამართლიანი სასამართლოს უფლება „ქმნის კონსტიტუციითა თუ კანონით დაცული, აღიარებული რომელიმე უფლებისა თუ სამართლებრივი ინტერესის სასამართლოში დაცვის პროცესუალურ გარანტიას“ (საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2015 წლის 3 აპრილის №2/2/630 საოქმო ჩანაწერი საქმეზე „საქართველოს მოქალაქე თინა ბეჟიტაშვილი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II-4). ამდენად, „საქართველოს კონსტიტუციის 31-ე მუხლით დაცული უფლების შეზღუდვა სახეზეა იმ შემთხვევაში, როდესაც არსებობს დასაცავი კონსტიტუციური უფლება ან/და კანონიერი ინტერესი და სადავო ნორმა ზღუდავს მისი სასამართლოს მეშვეობით დაცვის შესაძლებლობას“ (საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2019 წლის 17 დეკემბრის №2/19/1382 განჩინება საქმეზე „თენგიზ ორჯონიკიძე საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II-8). მაშასადამე, სადავო ნორმის საქართველოს კონსტიტუციის 31-ე მუხლის პირველ პუნქტთან მიმართების დასადგენად, ერთი მხრივ, უნდა შემოწმდეს, ზღუდავს თუ არა სადავო ნორმა სასამართლოსათვის მიმართვის შესაძლებლობას, მეორე მხრივ, უნდა გაირკვევს, არსებობს თუ არა სამართლებრივი ინტერესი, რომლის დასაცავადაც პირს სურს, მიმართოს სასამართლოს.
31. აღსანიშნავია, რომ მოსამართლის საქმეთა განხილვისაგან ჩამოცილების შესახებ საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წარდგინებასთან დაკავშირებით, საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა სადისციპლინო კოლეგიის მიერ მიღებული გადაწყვეტილების გასაჩივრების წესი არ არის რეგლამენტირებული „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 45-ე მუხლის მე-4 პუნქტის არც მოქმედი და არც ძალადაკარგული (სადავოდ გამხდარი) რედაქციით. სადავო ნორმის რეგულირება შემოიფარგლებოდა საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა სადისციპლინო კოლეგიისა და საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ მიღებული, კონკრეტულ გარემოებებზე დაფუძნებული, გადაწყვეტილებების გასაჩივრების წესის რეგულირებით. შესაბამისად, სადავო ნორმა არ განსაზღვრავს მომავალში შეცვლილი გარემოებების საპასუხოდ, თავდაპირველი გადაწყვეტილების ცვლილების ან/და გასაჩივრების წესს და არ ზღუდავს გასაჩივრების უფლებას. ამ მხრივ, როგორც უკვე აღინიშნა, მოსარჩელე მხარისათვის პრობლემურია გადაწყვეტილების ერთჯერადად გასაჩივრების შესაძლებლობა, სწორედ იმ პირობებში, როდესაც შეიცვლება მოსამართლის სხვა სასამართლოში მივლინების ან/და მოსამართლის საქმის განხილვისაგან ჩამოცილების ის საფუძვლები, რომლებსაც გადაწყვეტილება დაეფუძნა.
32. გარდა ამისა, როგორც მოქმედი, ისე კონსტიტუციური სარჩელის შემოტანის დროს არსებული კანონმდებლობა, ერთი მხრივ, ადგენს, შესაბამისი საფუძვლის აღმოფხვრის შემთხვევაში, მოსამართლის სხვა სასამართლოში მივლინების ვადაზე ადრე შეწყვეტის წესს, ხოლო, მეორე მხრივ, მოსამართლის საქმეთა განხილვისაგან ჩამოცილების პერიოდს შემოსაზღვრავს სათანადო წინა პირობების რელევანტურობის ვადით. კერძოდ, „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 371 მუხლის მე-3 მუხლი ადგენს, რომ შესაბამისი საფუძვლების აღმოფხვრისას, მოსამართლის მივლინება შეწყდება დადგენილ ვადაზე ადრე. ხოლო ამავე ორგანული კანონის 45-ე მუხლის მე-4 პუნქტის თანახმად, თუ საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა სადისციპლინო კოლეგია გაიზიარებს საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წარდგინებაში ასახულ დასკვნებს ამ მუხლის პირველი პუნქტით გათვალისწინებული რომელიმე საფუძვლის არსებობის შესახებ, იგი მიიღებს გადაწყვეტილებას, შესაბამისი სამართალწარმოების საბოლოოდ დასრულებამდე მოსამართლის საქმეთა განხილვისაგან ჩამოცილების თაობაზე. თავის მხრივ, შესაბამისი სამართალწარმოება წარმოადგენდა მოსამართლის საქმეთა განხილვისაგან ჩამოცილების საფუძველს. ამდენად, წინაპირობების ცვლილების შემთხვევაში, კანონმდებლობა ითვალისწინებს/ითვალისწინებდა აღნიშნულ წინაპირობებზე დაფუძნებული გადაწყვეტილების ცვლილებასაც და, იმავდროულად, მითითებული სადავო ნორმები არ შეიცავს აკრძალვას სასამართლოსადმი მიმართვისა და ამ გზით პირის მიმართ მიღებული გადაწყვეტილებების კანონიერების შემოწმების შესახებ. ყოველივე აღნიშნულის გათვალისწინებით, ცალსახაა, რომ სადავო ნორმების საფუძველზე არ ხდება სამართლიანი სასამართლოს უფლების შეზღუდვა.
33. ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, სასარჩელო მოთხოვნის იმ ნაწილში, რომელიც შეეხება „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 371 მუხლის მე-4 პუნქტისა და 45-ე მუხლის მე-4 პუნქტის კონსტიტუციურობას საქართველოს კონსტიტუციის 31-ე მუხლის პირველ პუნქტთან მიმართებით, №1750 კონსტიტუციური სარჩელი დაუსაბუთებელია და არსებობს მისი არსებითად განსახილველად მიღებაზე უარის თქმის „საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 311 მუხლის პირველი პუნქტის „ე“ ქვეპუნქტით და 313 მუხლის პირველი პუნქტის „ა“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული საფუძველი.
34. ამავდროულად, რამდენადაც „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 45-ე მუხლის მე-4 პუნქტთან (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) მიმართებით არსებობს კონსტიტუციური სარჩელის არსებითად განსახილველად მიღებაზე უარის თქმის საფუძველი, „საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 29-ე მუხლის მე-2 პუნქტის საფუძველზე, სასარჩელო მოთხოვნის იმ ნაწილში, რომელიც შეეხება „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 45-ე მუხლის მე-4 პუნქტის (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) კონსტიტუციურობას საქართველოს კონსტიტუციის 31-ე მუხლის პირველ პუნქტთან მიმართებით, №1750 კონსტიტუციურ სარჩელზე საქმე უნდა შეწყდეს.
35. №1750 კონსტიტუციური სარჩელით, ასევე სადავოდ არის გამხდარი „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 45-ე მუხლის პირველი პუნქტისა (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) და 50-ე მუხლის მე-3 პუნქტის (2024 წლის 12 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) კონსტიტუციურობა საქართველოს კონსტიტუციის 25-ე მუხლის პირველ პუნქტთან და 63-ე მუხლის მე-6 პუნქტის მე-5 წინადადებასთან მიმართებით. მოსარჩელეები თვლიან, რომ კონსტიტუციის 63-ე მუხლის მე-6 პუნქტით დადგენილი კვორუმი წარმოადგენს ერთიან სტანდარტს, რომელიც უნდა გავრცელდეს როგორც მოსამართლის დანიშვნის, აგრეთვე, მის მიმართ დისციპლინური ზომის გამოყენების, მათ შორის, თანამდებობიდან გათავისუფლების გადაწყვეტილების მიღების წესთან მიმართებით. პარლამენტის წევრთა ჯგუფის მოსაზრებით, მოსამართლის განწესება იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს სრული შემადგენლობის ორი მესამედის მხარდაჭერით ხდება, სადავო ნორმით კი ჩნდება შესაძლებლობა, აღნიშნული გადაწყვეტილება გაუქმდეს უფრო დაბალი ლეგიტიმაციის მქონე გადაწყვეტილებით.
36. ხაზგასასმელია, რომ „კონსტიტუციის განმარტების პროცესში საკონსტიტუციო სასამართლომ უნდა უზრუნველყოს კონსტიტუციით დადგენილი წესრიგის დაცვა, კონსტიტუციის დებულებების გააზრება მათი მიზნებისა და ღირებულებების შესაბამისად“ (საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2016 წლის 14 აპრილის №3/2/588 გადაწყვეტილება საქმეზე „საქართველოს მოქალაქეები – სალომე ქინქლაძე, ნინო კვეტენაძე, ნინო ოდიშარია, დაჩი ჯანელიძე, თამარ ხითარიშვილი და სალომე სებისკვერაძე საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II-12). მოსამართლის ჩამოცილებას საქმის განხილვისაგან, თანამდებობიდან მის გათავისუფლებას ან სხვა თანამდებობაზე გადაყვანის საკითხს აწესრიგებს საქართველოს კონსტიტუციის 63-ე მუხლის მე-5 პუნქტი, რომელიც ხსენებულ პროცესებთან მიმართებით ადგენს ფორმალურ მოთხოვნებს. მათ შორის, დასახელებული კონსტიტუციური დებულების მოთხოვნას წარმოადგენს, ზემოაღნიშნული საკითხები განისაზღვროს მხოლოდ ორგანული კანონით. იმავდროულად, კონსტიტუცია expressis verbis არ განსაზღვრავს, თუ რა წესითა და კვორუმით მოხდება მოსამართლის საქმიდან ჩამოცილება ან გათავისუფლება და, შესაბამისად, აღნიშნული საკითხის მოწესრიგების კომპეტენცია საქართველოს პარლამენტის მიხედულების ფარგლებში ექცევა. მართალია, საკონსტიტუციო სასამართლო, კონსტიტუციური მართლმსაჯულების განხორციელებისას, კონსტიტუციას განიხილავს როგორც ერთიან ორგანიზმს, შესაბამისად, კონსტიტუციის ნორმებს განმარტავს სისტემურად, ერთმანეთთან კავშირში, თუმცა აღნიშნული არ გულისხმობს სასამართლოს მიერ ახალი, ისეთი წესრიგის ხელოვნურად შექმნას, რომელიც არ არის ნაგულისხმევი საქართველოს კონსტიტუციით. ამგვარად, იმ პირობებში, როდესაც საქართველოს კონსტიტუციის მოთხოვნას არ წარმოადგენს მოსამართლეთა საქმის განხილვისა და თანამდებობიდან გათავისუფლების საკითხის ერთი კონკრეტული ფორმით გადაწყვეტა, საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ, თუნდაც მოსამართლის განწესების მარეგულირებელი სპეციალური წესის აღნიშნულ საკითხებზე ავტომატური გავრცელების დაშვება, ცდება სასამართლოს კომპეტენციას და არათუ ვერ უზრუნველყოფს კონსტიტუციით დადგენილი წესრიგის შენარჩუნებას, არამედ საფრთხეს შეუქმნის მას.
37. ბუნებრივია, საქართველოს კონსტიტუციით საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს კომპეტენციას მიკუთვნებული ამა თუ იმ გადაწყვეტილების მიღების წესის, კვორუმის პირდაპირ განუსაზღვრელობა არ გულისხმობს არც საქართველოს პარლამენტის მიხედულების სრულ თავისუფლებას და არც მისი მომწესრიგებელი ნორმების საკონსტიტუციო კონტროლის მიღმა მოქცევას. საკონსტიტუციო სასამართლომ არაერთხელ აღინიშნა, რომ საქართველოს პარლამენტი შებოჭილია როგორც კონსტიტუციით დადგენილი ძირითადი უფლებებითა და თავისუფლებებით, ასევე, ზოგადად, კონსტიტუციური წესრიგითა და მე-2 თავს მიღმა არსებული კონსტიტუციური დებულებებით. იმავდროულად, საკონსტიტუციო სასამართლოს პრაქტიკის თანახმად, კვალიფიკაციის ნიშნით დაკომპლექტებული კოლეგიური კონსტიტუციური ორგანოს მიერ საქმის განხილვაში მონაწილე წევრთა უმრავლესობით გადაწყვეტილების მიღება უნდა ჩაითვალოს ოპტიმალურ წესად. თუმცა არსებობს საკითხები, რომელთან დაკავშირებითაც არ არის საკმარისი მხოლოდ მაღალი ალბათობით სწორი გადაწყვეტილების მიღება და შესაძლებელია, მოითხოვებოდეს უფრო მკაცრი სტანდარტი. რიგ შემთხვევებში, მისაღები გადაწყვეტილების ლეგიტიმაციისათვის აუცილებელია, რომ გადაწყვეტილება მიიღოს კვალიფიციურმა უმრავლესობამ. ისეთ საკითხებზე, რომლებიც შეეხება მნიშვნელოვანი კონსტიტუციურსამართლებრივი ინსტიტუტების განსაზღვრას, შესაძლოა, დადგინდეს გადაწყვეტილების მიღების უფრო მაღალი უმრავლესობის მოთხოვნა (იხ., საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2016 წლის 29 დეკემბრის №3/5/768,769,790,792 გადაწყვეტილება საქმეზე „საქართველოს პარლამენტთა ჯგუფი (დავით ბაქრაძე, სერგო რატიანი, როლანდ ახალია, ლევან ბეჟაშვილი და სხვები, სულ 38 დეპუტატი) და საქართველოს მოქალაქეები: ერასტი ჯაკობია და კარინე შახპარონიანი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II-112-115).
38. ამასთან, როგორც აღინიშნა, მოსარჩელე მხარე მიიჩნევს, რომ სადავო ნორმები ასევე ეწინააღმდეგება საქართველოს კონსტიტუციის 25-ე მუხლის პირველ პუნქტს. აღნიშნული ნორმების საფუძველზე, საქართველოს კონსტიტუციის 25-ე მუხლის პირველი პუნქტის შეზღუდვის თაობაზე, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ იმსჯელა 2022 წლის 25 ნოემბრის №3/15/1700 საოქმო ჩანაწერის ფარგლებში, საქმეზე „საქართველოს სახალხო დამცველი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“. საკონსტიტუციო სასამართლოს შეფასებით, „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 45-ე მუხლის პირველი პუნქტის თანახმად, სათანადო საფუძვლების არსებობისას, საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭო უფლებამოსილია, საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს დამოუკიდებელი ინსპექტორის დასაბუთებული შუამდგომლობის საფუძველზე, სრული შემადგენლობის უმრავლესობის მხარდაჭერის შემთხვევაში, წარდგინებით მიმართოს საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა სადისციპლინო კოლეგიას, რაიონული (საქალაქო) ან სააპელაციო სასამართლოს მოსამართლის საქმეთა განხილვისაგან ჩამოცილების შესახებ, გადაწყვეტილების მისაღებად. ამავე ორგანული კანონის 50-ე მუხლის მე-3 პუნქტი ადგენს, რომ სადისციპლინო საკითხზე საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს გადაწყვეტილება მიღებულად ითვლება, თუ მას, ფარული კენჭისყრისას, მხარს დაუჭერს საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს სრული შემადგენლობის უმრავლესობა. შესაბამისად, მოსარჩელის მიერ სადავოდ გამხდარი ნორმების საფუძველზე, საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭო იღებს ე.წ. შუალედურ გადაწყვეტილებას, რაც საკითხის ინიცირების ტოლფასია და, თავისთავად, არ იწვევს მოსამართლის საქმიდან ჩამოცილებას ან/და დისციპლინური პასუხისმგებლობის დამდგენ შედეგს“ (საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2022 წლის 25 ნოემბრის №3/15/1700 საოქმო ჩანაწერი საქმეზე „საქართველოს სახალხო დამცველი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II-18).
39. საკონსტიტუციო სასამართლოს პოზიციით, „„საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის თანახმად, საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა მიმართ დისციპლინურ საქმეებს განიხილავს და მოსამართლეთა საქმიდან ჩამოცილების შესახებ გადაწყვეტილებას იღებს საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა სადისციპლინო კოლეგია. კერძოდ, ორგანული კანონის 7541 მუხლის პირველი პუნქტი ადგენს, რომ სადისციპლინო კოლეგია უფლებამოსილია, გამოიტანოს გადაწყვეტილება მოსამართლის დისციპლინური გადაცდომის ჩადენაში ბრალეულად ცნობისა და მისთვის დისციპლინური პასუხისმგებლობისა და სახდელის დაკისრების შესახებ. ხოლო, ორგანული კანონის 45-ე მუხლის მე-4 პუნქტის თანახმად, თუ საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა სადისციპლინო კოლეგია გაიზიარებს საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წარდგინებაში ასახულ დასკვნებს, ამ მუხლის პირველი პუნქტით გათვალისწინებული რომელიმე საფუძვლის არსებობის შესახებ, იგი მიიღებს გადაწყვეტილებას, შესაბამისი სამართალწარმოების საბოლოოდ დასრულებამდე, მოსამართლის საქმეთა განხილვისაგან ჩამოცილების შესახებ. წინააღმდეგ შემთხვევაში, საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა სადისციპლინო კოლეგია მიიღებს გადაწყვეტილებას, საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წარდგინების დაკმაყოფილებაზე უარის თქმის შესახებ“ (საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2022 წლის 25 ნოემბრის №3/15/1700 საოქმო ჩანაწერი საქმეზე „საქართველოს სახალხო დამცველი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II-19).
40. ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, სადავოდ გამხდარი ნორმების შინაარსზე მსჯელობისას, საკონსტიტუციო სასამართლოსათვის ცხადი გახდა, რომ მათი რეგულირების სფეროს არ წარმოადგენდა უფლებამოსილების შეწყვეტის საკითხის საბოლოო შედეგის მომტანი გადაწყვეტა. ამასთან, სადავო ნორმები ასევე არ აწესრიგებდა მოსამართლის უფლებამოსილების შეჩერების გადაწყვეტილების მიღების წესს. სადავოდ გამხდარი ნორმებით დადგენილი საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს უფლებამოსილება მარტოოდენ მოსამართლის მიმართ დისციპლინური სამართალწარმოების დაწყების ინიციირებას ან/და მოსამართლის საქმეთა განხილვისაგან ჩამოცილების შესახებ გადაწყვეტილების პროცედურის წამოწყებას მოიაზრებდა. შესაბამისად, საკონსტიტუციო სასამართლომ დაასკვნა, რომ მოცემულ შემთხვევაში, არაფერი მიუთითებდა ზოგადი წესიდან განსხვავებული კვორუმით გადაწყვეტილების მიღების აუცილებლობაზე (იხ., საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2022 წლის 25 ნოემბრის №3/15/1700 საოქმო ჩანაწერი საქმეზე „საქართველოს სახალხო დამცველი საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II-20).
41. ყოველივე ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, სასარჩელო მოთხოვნის იმ ნაწილში, რომელიც შეეხება „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 45-ე მუხლის პირველი პუნქტის (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) და 50-ე მუხლის მე-3 პუნქტის (2024 წლის 12 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) კონსტიტუციურობას საქართველოს კონსტიტუციის 25-ე მუხლის პირველ პუნქტთან და 63-ე მუხლის მე-6 პუნქტის მე-5 წინადადებასთან მიმართებით, №1750 კონსტიტუციური სარჩელი დაუსაბუთებელია და არსებობს მისი არსებითად განსახილველად მიღებაზე უარის თქმის „საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 311 მუხლის პირველი პუნქტის „ე“ ქვეპუნქტით და 313 მუხლის პირველი პუნქტის „ა“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული საფუძველი. შესაბამისად, „საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 29-ე მუხლის მე-2 პუნქტის საფუძველზე, №1750 კონსტიტუციურ სარჩელზე სასარჩელო მოთხოვნის იმ ნაწილში, რომელიც შეეხება „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 45-ე მუხლის პირველი პუნქტის (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) და 50-ე მუხლის მე-3 პუნქტის (2024 წლის 12 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) კონსტიტუციურობას საქართველოს კონსტიტუციის 25-ე მუხლის პირველ პუნქტთან და 63-ე მუხლის მე-6 პუნქტის მე-5 წინადადებასთან მიმართებით, საქმე უნდა შეწყდეს.
42. №1750 კონსტიტუციური სარჩელით ასევე სადავოდ არის გამხდარი „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 45-ე მუხლის მე-2 პუნქტის (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) კონსტიტუციურობა საქართველოს კონსტიტუციის 63-ე მუხლის მე-6 პუნქტის მე-5 წინადადებასთან მიმართებით. მოსარჩელე მხარის არგუმენტაციით, იუსტიციის უმაღლესი საბჭო სადისციპლინო კოლეგიაში ან/და უზენაესი სასამართლოს საკვალიფიკაციო პალატაში წარმომადგენელს უნდა ნიშნავდეს კონსტიტუციით დადგენილი სტანდარტით, კერძოდ, სრული შემადგენლობის ორი მესამედის უმრავლესობით. სადავო ნორმის თანახმად, საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა სადისციპლინო კოლეგიისათვის წარდგინებით მიმართვის შესახებ გადაწყვეტილების მიღებისთანავე, საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭო, სრული შემადგენლობის უმრავლესობის მხარდაჭერის შემთხვევაში, ნიშნავს წარმომადგენელს, რომელიც მონაწილეობას მიიღებს საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა სადისციპლინო კოლეგიის მიერ წარდგინების განხილვასთან დაკავშირებულ სამართალწარმოებაში, ხოლო საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა სადისციპლინო კოლეგიის გადაწყვეტილების გასაჩივრების შემთხვევაში − აგრეთვე უზენაესი სასამართლოს სადისციპლინო პალატის მიერ საჩივრის განხილვასთან დაკავშირებულ სამართალწარმოებაში, იმავდროულად, „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 7514 მუხლის თანახმად, საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ საქართველოს საერთო სასამართლოების მოსამართლეთა სადისციპლინო კოლეგიაში დანიშნული წარმომადგენლის ფუნქციაა საქმის განხილვის დროს დისციპლინური ბრალდების მხარდაჭერა. საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭო უფლებამოსილია, დისციპლინური ბრალდების მხარდასაჭერად, დანიშნოს რამდენიმე წარმომადგენელი ან შეცვალოს წარმომადგენელი დისციპლინური სამართალწარმოების ნებისმიერ ეტაპზე. ყოველივე აღნიშნულის გათვალისწინებით, ნათელია, რომ საბჭოს მიერ დანიშნული წარმომადგენელი არ წარმოადგენს უშუალო გადაწყვეტილების მიმღებ პირს და მისი ფუნქცია საბჭოს პოზიციების დაცვით, მოსამართლისათვის წაყენებული დისციპლინური ბრალდების შინაარსის მტკიცებითა და საპროცესო წარმომადგენლისათვის დამახასიათებელი კომპეტენციებით შემოიფარგლება.
43. საქართველოს კონსტიტუციის 63-ე მუხლის მე-6 პუნქტის მე-5 წინადადების თანახმად, გადაწყვეტილებას მოსამართლის თანამდებობაზე განწესების შესახებ, იუსტიციის უმაღლესი საბჭო იღებს სრული შემადგენლობის არანაკლებ ორი მესამედის უმრავლესობით. ამდენად, კონსტიტუციის მოთხოვნა, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს მიერ გადაწყვეტილების მიღების წესის თაობაზე, არ მიემართება ისეთ პროცედურულ საკითხს, როგორიცაა მოსამართლის დისციპლინურ პასუხისგებაში მიცემის საკითხის განხილვის სხდომაზე საბჭოს წარმომადგენლის განსაზღვრა. იმ შემთხვევაშიც კი, თუ საკონსტიტუციო სასამართლო გაიზიარებდა მოსარჩელე მხარის არგუმენტაციას იმის თაობაზე, რომ მოსამართლის საქმის განხილვისაგან ჩამოცილებასთან ან/და დისციპლინური პასუხისმგებლობის დაკისრებასთან დაკავშირებით, მთელი რიგი მნიშვნელოვანი საკითხები მიღებული უნდა იქნეს კონსტიტუციით მოსამართლის განწესებისათვის დადგენილი სტანდარტით, სადავო ნორმით განსაზღვრული წესი წარმოადგენს იმ ფორმის პროცედურულ ასპექტს, რომელიც არსებით გავლენას ვერ მოახდენს მოსამართლის საქმიანობასა თუ დისციპლინური საკითხის გადაწყვეტაზე. ამასთან, მოსარჩელე მხარეს არ მოჰყავს სხვა არგუმენტაცია, რაც დაასაბუთებდა სადავო ნორმის არაკონსტიტუციურობას.
44. შესაბამისად, სასარჩელო მოთხოვნა იმ ნაწილში, რომელიც შეეხება „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 45-ე მუხლის მე-2 პუნქტის კონსტიტუციურობას (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) საქართველოს კონსტიტუციის 63-ე მუხლის მე-6 პუნქტის მე-5 წინადადებასთან მიმართებით, დაუსაბუთებელია და არსებობს მისი არსებითად განსახილველად მიღებაზე უარის თქმის „საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 311 მუხლის პირველი პუნქტის „ე“ ქვეპუნქტით და 313 მუხლის პირველი პუნქტის „ა“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული საფუძველი. ამდენად, „საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 29-ე მუხლის მე-2 პუნქტის საფუძველზე, №1750 კონსტიტუციურ სარჩელზე სასარჩელო მოთხოვნის იმ ნაწილში, რომელიც შეეხება „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 45-ე მუხლის მე-2 პუნქტის კონსტიტუციურობას (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) საქართველოს კონსტიტუციის 63-ე მუხლის მე-6 პუნქტის მე-5 წინადადებასთან მიმართებით, საქმე უნდა შეწყდეს.
45. №1750 კონსტიტუციური სარჩელით, მოსარჩელე მხარე, მათ შორის, სადავოდ ხდის „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 371 მუხლის პირველი პუნქტის პირველი წინადადების (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) კონსტიტუციურობას საქართველოს კონსტიტუციის მე-4 მუხლის პირველ, მე-3 და მე-4 პუნქტთან, ასევე, ამავე ორგანული კანონის 371 მუხლის მე-2 პუნქტისა (2024 წლის 12 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) და 751 მუხლის მე-8 პუნქტის „ბ.ზ“ ქვეპუნქტის კონსტიტუციურობას, საქართველოს კონსტიტუციის მე-4 მუხლის პირველ პუნქტთან მიმართებით.
46. საქართველოს კონსტიტუციის მე-4 მუხლის პირველი პუნქტი საქართველოს სამართლებრივ სახელმწიფოდ აცხადებს, მე-3 პუნქტის თანახმად, „სახელმწიფო ხელისუფლება ხორციელდება ხელისუფლების დანაწილების პრინციპზე დაყრდნობით“, ხოლო მე-4 პუნქტი განამტკიცებს სახელმწიფო ხელისუფლების კონსტიტუციითა და კანონით დადგენილ ფარგლებში განხორციელებისა და საქართველოს კონსტიტუციის უზენაესობის პრინციპებს. საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს განმარტებით, საქართველოს კონსტიტუცია და მისი ძირითადი პრინციპები, მათ შორის, უპირატესად, საქართველოს კონსტიტუციის მე-3 და მე-4 მუხლებით განმტკიცებული დემოკრატიული, სამართლებრივი სახელმწიფოს და ხელისუფლების დანაწილების კონსტიტუციური პრინციპები სახელმწიფო ხელისუფლებას მკაცრ კონსტიტუციურსამართლებრივ ჩარჩოებში აქცევს (იხ., mutatis mutandis საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2007 წლის 26 ოქტომბრის №2/2-389 გადაწყვეტილება საქმეზე „საქართველოს მოქალაქე მაია ნათაძე და სხვები საქართველოს პარლამენტისა და საქართველოს პრეზიდენტის წინააღმდეგ“, II-18). იმავდროულად, ხელისუფლების დანაწილების კონსტიტუციური პრინციპი „... როგორც წესი, გულისხმობს ხელისუფლების დანაწილებას საკანონმდებლო, აღმასრულებელ და სასამართლო ხელისუფლებებად, რაც თანამედროვე დემოკრატიული სახელმწიფოს ფუნქციონირების ქვაკუთხედს წარმოადგენს. მოცემული ჩანაწერი არ არის დეკლარაციული ხასიათის და იგი მჭიდრო კავშირშია სამართლებრივი სახელმწიფოს პრინციპთან, რომელიც გაცხადებული და განმტკიცებულია საქართველოს კონსტიტუციის მე-4 მუხლის პირველი პუნქტით. ... აღნიშნული კონსტიტუციური დებულების დანიშნულებას არ წარმოადგენს ხელისუფლების მხოლოდ ფორმალური დაყოფა სხვადასხვა შტოებად, არამედ მისი მიზანია, აღნიშნულ შტოებს შორის შეკავებისა და გაწონასწორების რეალური და ქმედითი კონსტიტუციურსამართლებრივი მექანიზმების უზრუნველყოფა, რაც გამოხატულია კიდეც კონსტიტუციის შესაბამის თავებში მოცემული რეგულირებებით, რომლებიც განსაზღვრავს ხელისუფლების თითოეული შტოს კომპეტენციას და მის ურთიერთმიმართებას სხვა შტოებთან“ (იხ., საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 2016 წლის 29 დეკემბრის №3/5/768,769,790,792 გადაწყვეტილება საქმეზე „საქართველოს პარლამენტის წევრთა ჯგუფი (დავით ბაქრაძე, სერგო რატიანი, როლანდ ახალაია, ლევან ბეჟაშვილი და სხვები, სულ 38 დეპუტატი), საქართველოს მოქალაქეები - ერასტი ჯაკობია და კარინე შახპარონიანი, საქართველოს მოქალაქეები - ნინო კოტიშაძე, ანი დოლიძე, ელენე სამადბეგიშვილი და სხვები, აგრეთვე, საქართველოს პარლამენტის წევრთა ჯგუფი (ლევან ბეჟაშვილი, გიორგი ღვინიაშვილი, ირმა ნადირაშვილი, პეტრე ცისკარიშვილი და სხვები, სულ 38 დეპუტატი) საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“, II-6, 7).
47. ამდენად, კონსტიტუციური უფლებამოსილების შესაბამისი კონსტიტუციური ლეგიტიმაციის არმქონე სუბიექტის მიერ განხორციელება საფრთხეს უქმნის სამართლებრივ სახელმწიფოსა და ხელისუფლების დანაწილების პრინციპებს, სახელისუფლებო შტოებს შორის შეკავება-გაწონასწორების სისტემის ქმედითობას და წარმოშობს ძალაუფლების კონცენტრირების მომეტებულ რისკს. განსახილველ შემთხვევაში, მოსარჩელე მხარე აპელირებს, ერთი მხრივ, საქართველოს პარლამენტის მიერ საკუთარი კომპეტენციების საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოსათვის კონსტიტუციის საწინააღმდეგოდ დელეგირებაზე, ხოლო, მეორე მხრივ, საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს უფლებამოსილების იმგვარად განსაზღვრაზე, რაც არღვევს სამართლებრივი სახელმწიფოსა და ხელისუფლების კონსტიტუციით/კანონით დადგენილ ფარგლებში განხორციელების, საქართველოს კონსტიტუციის უზენაესობის პრინციპებს. წინამდებარე განჩინების ფარგლებში, საკონსტიტუციო სასამართლომ განმარტა, რომ მოსამართლის სხვა სასამართლოში მივლინების სადავოდ გამხდარი მექანიზმის ფარგლებში არ ხდება საქართველოს პარლამენტის მიერ უფლებამოსილების დელეგირება. იმავდროულად, აღნიშნული ინსტიტუტის კონსტიტუციურობის საკითხი და საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს როლი მოსამართლის მივლინების პროცესში, შეფასდა 2025 წლის 7 მარტის №3/4/1693,1700 გადაწყვეტილებით. ამასთანავე, აღნიშნული გადაწყვეტილებითვე, საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლომ იმსჯელა პოლიტიკური ნეიტრალიტეტის დარღვევის საფუძველზე მოსამართლის დისციპლინურ პასუხისმგებლობასა და საქართველოს იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს უფლებამოსილების ფარგლებთან დაკავშირებულ მოწესრიგებაზე. კერძოდ, საკონსტიტუციო სასამართლომ მიიჩნია, რომ სადავოდ გამხდარი „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 751 მუხლის მე-8 პუნქტის „ბ.ზ“ ქვეპუნქტი პასუხობს როგორც განჭვრეტადობის, ასევე კანონის ხარისხობრივი მოთხოვნების და არ არღვევს თანაზომიერების პრინციპის ვიწრო პროპორციულობის სტანდარტს, იცავს ბალანსს კერძო და საჯარო ინტერესებს შორის. ყოველივე აღნიშნულის გათვალისწინებით, მოსარჩელე მხარის არგუმენტაციის გათვალისწინებით, არ საბუთდება საქართველოს კონსტიტუციის მე-4 მუხლით დადგენილი ძირითადი პრინციპების რაიმე ფორმით შეზღუდვა.
48. ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, სასარჩელო მოთხოვნის იმ ნაწილში, რომელიც შეეხება „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 371 მუხლის პირველი პუნქტის პირველი წინადადების (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) კონსტიტუციურობას საქართველოს კონსტიტუციის მე-4 მუხლის პირველ, მე-3 და მე-4 პუნქტთან, ამავე ორგანული კანონის 371 მუხლის მე-2 პუნქტის (2024 წლის 12 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) კონსტიტუციურობას საქართველოს კონსტიტუციის მე-4 მუხლის პირველ პუნქტთან და ამავე ორგანული კანონის 751 მუხლის მე-8 პუნქტის „ბ.ზ“ ქვეპუნქტის (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) კონსტიტუციურობას საქართველოს კონსტიტუციის მე-4 მუხლის პირველ პუნქტთან მიმართებით, №1750 კონსტიტუციური სარჩელი დაუსაბუთებელია და არსებობს მისი არსებითად განსახილველად მიღებაზე უარის თქმის „საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 311 მუხლის პირველი პუნქტის „ე“ ქვეპუნქტით და 313 მუხლის პირველი პუნქტის „ა“ ქვეპუნქტით გათვალისწინებული საფუძველი. ამდენად, „საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 29-ე მუხლის მე-2 პუნქტის საფუძველზე, სასარჩელო მოთხოვნის ზემოაღნიშნულ ნაწილში საქმე უნდა შეწყდეს.
საქართველოს კონსტიტუციის მე-60 მუხლის მე-4 პუნქტის „ბ“ ქვეპუნქტის, „საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის მე-19 მუხლის პირველი პუნქტის „ა“ ქვეპუნქტის, 21-ე მუხლის პირველი პუნქტის, 271 მუხლის მე-2 პუნქტის, 29-ე მუხლის მე-2 პუნქტის, 31-ე მუხლის, 311 მუხლის პირველი და მე-2 პუნქტების, 312 მუხლის მე-8 პუნქტის, 313 მუხლის პირველი პუნქტის „ა“ და „დ“ ქვეპუნქტების, 315 მუხლის პირველი, მე-3, მე-4 და მე-7 პუნქტების, 316 მუხლის მე-2 პუნქტის, 33-ე მუხლის, 43-ე მუხლისა და 47-ე მუხლის საფუძველზე,
1. არ იქნეს მიღებული არსებითად განსახილველად №1750 კონსტიტუციური სარჩელი („საქართველოს პარლამენტის წევრთა ჯგუფი (ანა ნაცვლიშვილი, ანა ბუჩუკური, მიხეილ დაუშვილი და სხვები (სულ 42 დეპუტატი)) საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“) სასარჩელო მოთხოვნის იმ ნაწილში, რომელიც შეეხება „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 371 მუხლის მე-4 პუნქტის კონსტიტუციურობას საქართველოს კონსტიტუციის 31-ე მუხლის პირველ პუნქტთან მიმართებით.
2. შეწყდეს საქმე №1750 კონსტიტუციურ სარჩელზე („საქართველოს პარლამენტის წევრთა ჯგუფი (ანა ნაცვლიშვილი, ანა ბუჩუკური, მიხეილ დაუშვილი და სხვები (სულ 42 დეპუტატი)) საქართველოს პარლამენტის წინააღმდეგ“ ) სასარჩელო მოთხოვნის იმ ნაწილში, რომელიც შეეხება:
ა) „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 371 მუხლის პირველი პუნქტის პირველი წინადადების (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) კონსტიტუციურობას საქართველოს კონსტიტუციის მე-4 მუხლის პირველ, მე-3 და მე-4 პუნქტებთან, 25-ე მუხლის პირველ პუნქტთან, 63-ე მუხლის პირველი პუნქტის პირველ და მე-2 წინადადებებთან და მე-5 პუნქტის პირველ და მე-2 წინადადებებთან მიმართებით;
ბ) „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 371 მუხლის მე-2 პუნქტის (2024 წლის 12 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) კონსტიტუციურობას საქართველოს კონსტიტუციის მე-4 მუხლის პირველ პუნქტთან და 25-ე მუხლის პირველ პუნქტთან მიმართებით;
გ) „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 45-ე მუხლის მე-4 პუნქტის (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) კონსტიტუციურობას საქართველოს კონსტიტუციის 31-ე მუხლის პირველ პუნქტთან მიმართებით;
დ) „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 45-ე მუხლის პირველი პუნქტისა (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) და 50-ე მუხლის მე-3 პუნქტის (2024 წლის 12 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) კონსტიტუციურობას საქართველოს კონსტიტუციის 25-ე მუხლის პირველ პუნქტთან და 63-ე მუხლის მე-6 პუნქტის მე-5 წინადადებასთან მიმართებით;
ე) „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 45-ე მუხლის მე-2 პუნქტის (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) კონსტიტუციურობას საქართველოს კონსტიტუციის 63-ე მუხლის მე-6 პუნქტის მე-5 წინადადებასთან მიმართებით;
ვ) „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 45-ე მუხლის პირველი პუნქტის „ა“ ქვეპუნქტის (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) კონსტიტუციურობას საქართველოს კონსტიტუციის 25-ე მუხლის პირველ პუნქტთან და 64-ე მუხლის პირველ პუნქტთან მიმართებით;
ზ) „საერთო სასამართლოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონის 751 მუხლის მე-8 პუნქტის „ბ.ზ“ ქვეპუნქტის (2023 წლის 27 ივნისამდე მოქმედი რედაქცია) კონსტიტუციურობას საქართველოს კონსტიტუციის მე-4 მუხლის პირველ პუნქტთან და მე-17 მუხლის პირველი პუნქტის პირველ წინადადებასთან მიმართებით.
3. განჩინება საბოლოოა და გასაჩივრებას ან გადასინჯვას არ ექვემდებარება.
4. განჩინებას დაერთოს მოსამართლეების: გიორგი კვერენჩხილაძის და თეიმურაზ ტუღუშის განსხვავებული აზრი, ასევე მოსამართლე თეიმურაზ ტუღუშის განსხვავებული აზრი და მოსამართლე ევა გოცირიძის თანმხვედრი აზრი.
5. განჩინება გამოქვეყნდეს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს ვებგვერდზე 15 დღის ვადაში, გაეგზავნოს მხარეებს და „საქართველოს საკანონმდებლო მაცნეს“.